Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 31 marzec 2016 09:14

Jak wybrać program do rozliczeń PIT?

Przełom marca i kwietnia to idealny czas, aby zabrać się za dopełnienie formalności związanych z rozliczeniem się z fiskusem z dochodów uzyskanych w roku poprzednim. Aby mieć pewność, że PIT został wypełniony prawidłowo, możesz skorzystać ze specjalnego programu.

Wypełnienie PIT nie jest sprawą skomplikowaną. Mimo to jednak wiele osób ma uzasadnione obawy, bo popełnienie błędu w deklaracji wysyłanej do właściwego urzędu skarbowego może sporo kosztować. Właśnie dlatego tak ważne, abyś – jako osoba wypełniająca formularz – miał pewność, że wpisane informacje są poprawne.

Skoro przy wypełnianiu PIT może pojawić się wiele pytań i wątpliwości, dobrze pamiętać o możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy świadczonej przez biura rachunkowe. Niestety, taka pomoc jest kosztowna. Alternatywą jest wykorzystanie darmowego programu do rozliczania PIT. Przykładowy jest dostępny na stronie: http://www.money.pl/pit. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając program?

Program musi być aktualny

Artykuły znajdujące się w ustawach są modyfikowane nieustannie. Każdego roku w życie wchodzą setki, jeżeli nie tysiące nowelizacji. Część z nich odnosi się również do kwestii sporządzenia rozliczeń rocznych przez podatników. Choć w tym roku ustawodawca nie zdecydował się na rozległe modyfikacje, to jednak jest kilka istotnych zmian, o których trzeba pamiętać. Ponieważ jako podatnik z pewnością nie śledzisz wszystkich wdrażanych zmian, do sporządzenia deklaracji PIT 2015 musisz wybrać program uwzględniający wprowadzone zmiany.

Najlepsze programy do rozliczeń PIT są aktualizowane cyklicznie. Niestety, w sieci można znaleźć również stare wersje, z których skorzystanie będzie oznaczać błędne wypełnienie deklaracji. Podstawową sprawą przy wyborze programu jest zatem zorientowanie się, czy pobierasz lub korzystasz z aktualnej wersji, uwzględniającej wszystkie zmiany dokonane w przepisach.

Intuicyjna obsługa, czyli szybko i sprawnie

Ile czasu zajmuje wypełnienie deklaracji PIT? Sprawnej księgowej z pewnością mniej niż kwadrans. Czy tobie musi dłużej? Niekoniecznie, bo nowoczesne programy stworzone z myślą o użytkownikach indywidualnych są tak zaprojektowane, aby usprawnić pracę i jednocześnie zminimalizować możliwość wystąpienie pomyłki. Poszukując programu do rozliczeń PIT, powinieneś wziąć pod uwagę, czy wybrana aplikacja nie tylko jest intuicyjna, lecz także zapobiega popełnieniu prostych błędów rachunkowych.

Wypełniając formularz PIT, możesz pomylić się np. sumując wartości poszczególnych pól. Aby wyeliminować takie pomyłki i tym samym zaoszczędzić sporo czasu na przygotowaniu sprostowań, najlepiej skorzystać z programu dokonującego obliczeń automatycznie. W ten sposób możesz uchronić się przed drobnymi, ale znaczącymi błędami.

PIT wyślij elektronicznie

Jeszcze kilka lat temu istniały dwie możliwości, aby dostarczyć wypełniony formularz do fiskusa – osobiste dostarczenie go do właściwego urzędu skarbowego lub wysłanie za pośrednictwem operatora pocztowego. Każde z tych rozwiązań wiąże się z kosztami. W pierwszym przypadku mowa o utracie cennego czasu, który można byłoby spożytkować w inny sposób, w drugim zaś o konieczności uiszczenia opłaty za dostarczenie przesyłki pod wskazany adres. Dziś prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest elektroniczna wysyłka wypełnionego formularza.

Najnowsze i najlepsze programy do rozliczeń PIT są tak skonstruowane, aby użytkownik mógł wysłać deklarację elektronicznie. Jeżeli zatem nie chcesz stać w kolejkach czy to w urzędzie skarbowym, czy też w placówce Poczty Polskiej, to pod uwagę powinieneś wziąć również ten aspekt. W ten sposób wybierzesz taki program, za pomocą którego wypełnienie deklaracji PIT przestanie był kłopotem, a stanie się zwykłą formalnością.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatJak wybrać program do rozliczeń PIT?