Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 12 kwiecień 2016 09:25

Ciągły wzrost cen OC! Lepiej nie będzie?

Napisał

Od zeszłego roku obserwujemy systematyczny wzrost stawek polis OC. Niestety nic nie zapowiada zatrzymania tego trendu, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe ciągle są obkładane kolejnymi wymogami i podatkami.

Zaczęło się od KNF

W 2015 roku przeforsowano wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczące kwestii ustalania wysokości odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia. Dzięki nim osoby poszkodowane mogą liczyć na znacznie lepszą i szybszą obsługę szkody i - co najważniejsze - ograniczenie sytuacji, w których dochodziło do rażącego zaniedbania ze strony towarzystwa. Chyba każdy z nas zna lub słyszał o przypadkach, w których odszkodowanie było skandalicznie zaniżone. Dzięki ingerencji KNF - odszkodowania mają wreszcie być adekwatne do wyrządzonej szkody. Lecz... każdy kij ma dwa końce - wzrost wysokości odszkodowań odbił się na wyższych stawkach OC.

2016 rok i podatek bankowy

Wzrost cen za polisy OC w przypadku regulacji KNF-u jeszcze można zrozumieć, gdyż w zamian otrzymujemy lepsze świadczenia w razie ewentualnej szkody nie z naszej winy. Co innego w przypadku podatku bankowego, wprowadzonego początkiem lutego bieżącego roku. Obejmuje on m.in. towarzystwa ubezpieczeniowe, które są zobowiązane do wpłacenia stawki 0,44% swoich aktywów w skali roku. Ubezpieczyciele ponownie podwyższyli ceny, by wyrównać własne straty. Co za tym idzie - 0,44% ich aktywów zapłacimy my - kierowcy, lecz nie dostaniemy nic w zamian.

Podatek bankowy to nie wszystko

Być może rząd wprowadzi kolejny podatek. Planuje bowiem reaktywować tzw. podatek Religi w styczniu 2017 roku, a może i wcześniej. Przypominamy - funkcjonował on już 9 lat temu. Jego składka w wysokości 12% była przeznaczana do NFZ na poczet kosztów hospitalizacji poszkodowanych w wyniku wypadków drogowych (więcej w artykule “Będą kolejne podwyżki OC - czyja to wina”).

 

Czy możemy zmniejszyć wydatek na OC?

Wygląda na to, że niskie ceny OC to już przeszłość, za to jedno pozostaje niezmienne - zakres ochrony (więcej o zakresie OC: ubezpieczenie OC samochodu na Najtaniej u Agenta). A więc im tańsza polisa, tym lepiej. Trzeba jej tylko poszukać. Na przykład w Internecie. Warto w tym celu porównywać oferty większej ilości towarzystw, by mieć pewność natrafienia na możliwie najniższą cenę.

 

Co w przyszłości?

Polisy OC są coraz to droższe. Ich cena może ponownie wzrosnąć, jeżeli podatek Religi ostatecznie zostanie przegłosowany. Trudno też powiedzieć, czy jego wysokość będzie wynosić 12% jak dekadę temu, czy może więcej. Z pewnością jednak towarzystwa (tak jak w pozostałych przypadkach) podniosą ceny składek, aby wyrównać swoje straty.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatCiągły wzrost cen OC! Lepiej nie będzie?