Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 16 kwiecień 2016 09:11

Korona Ziemi dla mieszkańców powiatu suskiego

Napisał

Jedna z najciekawszych i najnowszych atrakcji  Podbabiogórza – unikatowa w skali kraju - chce zaprezentować swe uroki mieszkańcom Ziemi Suskiej. Centrum Górskie „Korona Ziemi” przygotowało szereg propozycji dla miejscowych miłośników gór i aktywności.

Rozmowa z Wojciechem Chowaniakiem z Tatry Mountain Resorts o Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi.

- Centrum Górskie Korona „Ziemi w Zawoi” „otwiera się" na mieszkańców powiatu suskiego. A dokładnie?

Do 30 czerwca trwać będzie specjalna promocja dla mieszkańców powiatu suskiego – 30 procent zniżki na bilet wstępu do Centrum Górskiego „Korona Ziemi” i do Parku Linowego „Las Przygód”. Tym działaniem chcielibyśmy zachęcić ich do odwiedzenia jednej  z ciekawszych atrakcji turystycznych Podbabiogórza.

- Proszę przypomnieć, skąd pomysł na powstanie Centrum Górskiego?

Jak to często bywa pomysł wziął się z pasji. W naszym kraju, historia wspinaczki, himalaizm, alpinizm, które mają wielką i wspaniałą tradycję nie mogły dotychczas znaleźć „swojego domu”.  W Zawoi znalazł się dobry klimat ze strony samorządu dla takiej inwestycji, a jednocześnie udało się pozyskać głównego inwestora czyli słowacką firmę TMR. To zaowocowało powstaniem unikatowego, na skale naszego kraju obiektu gdzie edukacja łączy się rozrywką. W tym miejscu możemy zobaczyć liczne pamiątki oraz  świadectwa dokonań człowieka w górach wysokich. Najważniejszym elementem ekspozycji jest dziewięć wielkich makiet najwyższych szczytów kontynentów oraz Babiej Góry. To wszystko podane jest w nowoczesnej, multimedialnej oprawie. 

- Na jakie atrakcje, ciekawostki można liczyć w tym miejscu?

Można znaleźć unikatowe informacje, zobaczyć przedmioty z wypraw w najwyższe góry, największych alpinistów. Dużo dowiemy się o podstawowych zasadach dla zachowania bezpieczeństwa w górach. 

Sercem naszego ośrodka są wspomniane makiety gór należących do Korony Ziemi. Każda góra jest zarazem opowieścią o jej zdobywcach, ale też przyrodzie,  mieszkańcach kontynentu na którym się znajduje. 

Drugą ważną częścią Centrum Górskiego Korona Ziemi jest Park Linowy, w którym każdy znajdzie dawkę adrenaliny. Mamy kilka tras o różnym stopniu trudności -  dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To w sumie ponad kilometr ścieżek wyznaczonych między drzewami, na różnej wysokości. Poza tym mamy tyrolki i ściankę wspinaczkową. Absolutnie wyjątkową atrakcję stanowi Spacer w koronie drzew – dzięki zawieszonym między drzewami systemem mostów można wejść na platformę na wysokości 18 metrów- i to bez użycia uprzęży.  To atrakcja zarówno dla 5-cio jak i 85 - latka. 

Po intensywnym dniu Centrum Górskie zaprasza do restauracji Base Camp Bistro na pożywny, górski obiad. 

- Czy Centrum można zwiedzać z przewodnikiem?

Tak, mamy dwie możliwości zwiedzania - pierwsza to opcja, gdy oprowadza przewodnik, który uraczy nas wieloma ciekawostkami ze „świata gór” oraz anegdotami z życia himalaistów. Druga możliwości to poznanie Centrum Górskiego przy użyciu tabletu z innowacyjnym systemem, który jest naszym wirtualnym przewodnikiem. Wyświetla informacje o poszczególnych eksponatach i makietach. Na koniec możemy sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania w specjalnie opracowanej grze „Wyprawa”.

- Zwiedzanie to jedno, park linowy drugie. Ale czy w najbliższych  tygodniach, miesiącach planują Państwo zorganizowanie jakiś np. imprez?

W maju w Centrum Górskim opowie o swoim projekcie „Siła Marzeń – Korona Ziemi” Miłka Raulin. Do tej pory udało jej się zdobyć 7 z 9 szczytów Korony Ziemi w wersji Reinholda Messnera. Do ukończenia projektu pozostały jedynie dwa i jeśli uda jej się stanąć na ich wierzchołkach zostanie dziewiątą  i najmłodszą Polką która zdobyła Koronę Ziemi. 

 

W czerwcu odbędzie się ciekawa dyskusja na temat turystyki trekkingowej w Himalajach, którą poprowadzi Bartosz Malinowski – jako jeden z nielicznych przebył wraz z Joanną Lipowczan – Wielki Szlak Himalajski. Ich projekt został nominowany do nagrody „Traveler National Geographic”. 

 

W wakacje po Centrum Górskim Korona Ziemi w przewodników zamienią się: Leszek Cichy, Ryszard Pawłowski oraz Tomasz Kobielski, wybitni polscy himalaiści. 

Na jesień planowane są prelekcje ludzi gór - Janusza Gołębia i Walentego Nendzy, którzy opowiedzą o swoich wyprawach, wspomnieniach i przyjaźniach. 

 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny będzie na naszej stronie.

 

 

HomeWydarzeniaPowiatKorona Ziemi dla mieszkańców powiatu suskiego