Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 22 kwiecień 2016 07:48

Nowy podatek już w Sejmie. Jak zapłacimy za media narodowe?

Napisał
Nowy podatek już w Sejmie. Jak zapłacimy za media narodowe? wadowice24.pl

Trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną, trafiły do laski marszałkowskiej - wynika z informacji na stronie Sejmu. Chodzi o poselskie projekty ustaw o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy. Ustawy wprowadzają nowa daninę - 15 zł od licznika za opłatę audiowizualną.

Ustawa przewiduje powołanie instytucji "mediów narodowych". Wymienia w tej grupie: Polskie Radio, Telewizję Polską, 17 rozgłośni regionalnych oraz Polską Agencję Prasową.

Projekt tzw. dużej ustawy medialnej zakłada też powstanie Funduszu Mediów Narodowych oraz Rady Mediów Narodowych. Zadaniem Rady ma być nadzorowanie działalności instytucji mediów pod względem zgodności z prawem i gospodarności. Rada będzie też wyłaniać redaktorów naczelnych Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17. narodowych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.

W projekcie ustawy o składce audiowizualnej zapisano, że będzie ona wynosić 15 złotych miesięcznie. Być może zostanie obniżona do 11-12 złotych, czyli do połowy obecnego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Opłata ma być doliczana do rachunku za prąd i naliczana od każdego punktu poboru, czyli od każdego licznika. Jeśli ktoś ma dwa mieszkania lub w budynku jest kilka liczników od każdego zapłaci osobno.

Zwolnione z opłaty audiowizualnej będą: osoby powyżej 75 roku życia, niepełnosprawni, uprawnieni do świadczenia opiekuńczego oraz do korzystania z ryczałtu energetycznego, czyli świadczenia przysługującego m.in. kombatantom.

Zwolnieni z opłat będą również małżonkowie wyżej wymienionych osób, o ile są zameldowani pod wspólnym adresem. Zwolnione z opłat zostaną również jednostki budżetowe gminy oraz misje dyplomatyczne, urzędy konsularne czy międzynarodowe organizacje i ich zagraniczni pracownicy.

Osoby fizyczne i prawne zobowiązane do opłaty składki audiowizualnej będą ją wpłacać na rachunek bankowy inkasenta, czyli właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.

Składka audiowizualna będzie wpłacana na odrębne konto i nie będzie rozliczana razem z rachunkiem za prąd. Choć zarówno fakturę za prąd, jak też nową składkę, będziemy opłacać u naszego dostawcy prądu, to będą one traktowane oddzielnie. Nie grozi nam więc wyłączenie prądu, jeśli nie opłacimy składki audiowizualnej, pod warunkiem, że rachunek z prąd uregulujemy w terminie. Dostawcy energii nie będą się bowiem zajmować egzekwowaniem "audiowizualnych długów", a jedynie zbiórką pieniędzy i przekazywaniem informacji.

Osoby, które zalegają z wpłatą będą ścigane w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. A to oznacza, że będą mieli na głowie fiskusa i zostaną potraktowani na przykład tak, jak kierowcy, którzy nie opłacili mandatu.

Autor: Marysia Reuter

Źródło: Wadowice24.pl

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatNowy podatek już w Sejmie. Jak zapłacimy za media narodowe?