Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 28 kwiecień 2016 20:10

Skorzystaj z energii słonecznej

Napisał

Temat odnawialnych źródeł energii jest obecnie jednym z najczęściej poruszanych tematów, wśród osób budujących lub mieszkających w domach jednorodzinnych. Wszystko za sprawą specjalnych programów, mających na celu propagowanie wśród Polaków korzystania z alternatywnych źródeł energii. Aktualnie w Polsce znajduje się ponad 4500 przydomowych elektrowni słonecznych i liczba ta ciągle rośnie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.

 

Panele słoneczne

Energia słoneczna może być wykorzystana na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zamontowaniu np.:  na dachu domu paneli (kolektorów) słonecznych. Panele słoneczne służą do podgrzewania wody użytkowej, mogą również wspomagać system centralnego ogrzewania. Ich działanie jest bardzo proste. We wnętrzu każdego kolektora znajdują się rurki, którymi płynie ciecz. Panel pochłania energię słoneczną i zamieniając ją na energię cieplną ogrzewa ciecz znajdującą się w rurkach. Podgrzana w ten sposób woda może być użytkowana w gospodarstwie domowym. Panele słoneczne często widuje się w gospodarstwach rolniczych, ponieważ ich użycie znacząco obniża koszty podgrzania wody. Dobrze wykonana instalacja może zaspokoić nawet 60% zapotrzebowania na energię cieplną.

Panele fotowoltaiczne

Drugi sposób polega na wykorzystaniu energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. W tym celu buduje się tzw. przydomowe elektrownie słoneczne. Instalacja taka składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika i szeregu przełączników i okablowania. Panele fotowoltaiczne absorbują energię słoneczną, zarówno tą padającą bezpośrednio jak i rozproszoną i zamieniają ją na prąd o natężeniu stałym. Następnie w falowniku przekształcany jest on na prąd o natężeniu zmiennym dostosowanym do parametrów instalacji energetycznej. Przydomowa elektrownia słoneczna może służyć do zasilania domu jednorodzinnego lub budynków gospodarczych.

Koszty i pozwolenia

Jednostkowy koszt założenia instalacji wykorzystującej energię słoneczną jest duży, można go jednak obniżyć dzięki dotacjom i dofinansowaniom. Większość gmin rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie do budowy przydomowych elektrowni słonecznych. Warto dowiedzieć się czy w gminie, w której się mieszka jest możliwość złożenia takiego wniosku. Założenie instalacji w większości przypadków nie wymaga specjalnych pozwoleń.

Korzystanie z alternatywnych źródeł energii to dobra moda, która może przynieść wiele korzyści zarówno korzystającemu jak i środowisku, w którym żyje.

Więcej na temat wykorzystania energii słonecznej znajdziesz na: http://www.prosument-oze.eu/energia-sloneczna.html

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatSkorzystaj z energii słonecznej