Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 13 maj 2016 10:37

Będą pieniądze na dokończenie budowy zbiornika w Świnnej Porębie. Sejm przyjął specustawę!

Obrady 18. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Obrady 18. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Obrady 18. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Obrady 18. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Fot. kazdr z filmu sejm.gov.pl

Sejm przyjął specustawę o finansowaniu końcowych prac przy budowie zbiornika w Świnnej Porębie.

 

To bardzo dobra informacja. Parlamentarzyści przystali na propozycję posłów PiS, którzy starali się o około 50 mln zł na dokończenie prac przy budowie zbiornika w Świnnej Porębie.

Projekt ustawy przeszedł bez poprawek i teraz trafi do Senatu. Jeśli izba wyższa parlamentu nie będzie widzieć przeszkód ustawa trafi na biuro prezydenta do podpisu.

Poselski projekt zakłada, że w br. na budowę trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł. Większość zapisanych w ustawie pieniędzy zostanie przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk - 25,7 mln zł w ciągu dwóch lat. Przebudowa dróg pochłonie 20,6 mln zł. Pozostałe 6,93 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje związane ze zbiornikiem. Obejmują one m.in. nakłady na rozruch zapory, czaszy zbiornika i elektrowni, rozbiórkę dróg asfaltowych oraz doszczelnienie galerii kontrolno-zastrzykowej podczas piętrzenia wody.

Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dotychczas budowa pochłonęła ponad 2,2 mld zł. Planowany pełny koszt inwestycji ma się zamknąć kwotą 2,3 mld zł. Żeby ją dokończyć potrzeba jeszcze ok. 70 mln zł.

Zbiornik Świnna Poręba powstaje na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Będzie miał pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m. Budowa jest najdłużej prowadzoną inwestycją w Polsce. Trwa od 1986 r. Kolejne terminy ukończenia upływały w 1996, 2006, 2010, 2013, 2015 i ub.r.

Zbiornik będzie spełniał funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa, a zarazem rezerwuaru wody do celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. Przyczynić się ma do rozwoju infrastruktury technicznej i gospodarczej okolicznych terenów. Wokół niego możliwy będzie rozwój usług turystycznych. Choć inwestycja nadal jest niedokończona, to już podczas powodzi w 2010 r. dzięki niej fala powodziowa na Wiśle w Krakowie była o ok. 0,5 m niższa i woda nie przelała Mostu Dębnickiego.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatBędą pieniądze na dokończenie budowy zbiornika w Świnnej Porębie. Sejm przyjął specustawę!