Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 21 maj 2016 17:38

Żeglowanie dla każdego

O urokach kołysania się wśród fal, gdy szumi woda i "tak nam mało brak do szczęścia" przekonywała spory kawał czasu temu Irena Santor. Już widzisz się na pokładzie? Pewnie, że tak!

Ciepłe morze na dobry początek

Choć piosenka wiekowa, nic nie zmieniło. Wciąż przyjemnie, wciąż młoda szumi krew. Dziś jedynie bardziej czarter jachtu niż masowy turystyczny rejsowiec pozwala na doświadczanie pełni spokoju i uroków żeglowania. To on przywołuje obrazki błękitu wody, na skórze uczucie promieni słońca i wiatru, który przyjemnie owiewa ratując przed skwarem. I choć takie warunki na Bałtyku to raczej jedynie łut szczęścia i to w środku lata, nieco bardziej na południu Europy to niemal pewnik i to nie tylko w lipcu i sierpniu. Ciepłe morza sprzyjają pierwszym doświadczeniom na wodzie - więcej czasu spędzonego na pokładzie to więcej słońca i niezapomnianych widoków, których nie zobaczysz z brzegu w takiej odsłonie.

Bezpiecznie i dla każdego

Myśląc o wynajęciu jachtu sporo jest obaw i często przytacza się argument, że to nie dla nas, że drogo i niebezpiecznie. Wystarczy jednak spojrzeć na mazurskie przystanie, pełne jednostek z całymi rodzinami na pokładzie, a nawet całe grupy niepełnosprawnych, niewidomych, biorących udział w pełnomorskich długich rejsach. Rzetelne przeliczenie wydatków, które wiążą się na przykład z letnim wypoczynkiem w kraju pozwala szybko przekonać się, że ceny są porównywalne do tych za czarter, a cała procedura czarterowania przypominać może zwykłe zakupy internetowe, z wyszukiwarką jak podczas rezerwacji miejsca w hotelu. Dodatkowo, wynajmując łódź, oszczędzasz na noclegach, mogąc zwiedzić wiele ciekawych miejsc i to znacznie oddalonych od siebie. Nic cię nie trzyma - jesteś w końcu mobilny, a podróż jest przyjemnością, a środek transportu prawdziwą atrakcją.

Prawdziwy fun

Odpowiedzialność za jacht leży po stronie kapitana i to on ją prowadzi, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności i patentów. Trzeba przyznać jednak, że mało kto oddaje się - chociaż może - absolutnemu lenistwu podczas rejsu. Dla sporej grupy prawdziwy fun stanowi możliwość uczestniczenia w żegludze - pomoc przy wybieraniu żagli, układanie lin czy nauka podstawowych węzłów żeglarskich., które możesz wykorzystać w codziennym życiu. Przecież zwykły supeł to też tak naprawdę węzeł żeglarski... Do tego dochodzi wspólne gotowanie i inne prace na i pod pokładem. Na czas rejsu tworzycie jedną rodzinę i nie ma opcji "ja wysiadam". To wymaga wyluzowania, ale właśnie to sprawia, że wakacyjny czarter jachtu to świetna okazja, by pewne rzeczy odpuścić, nie zwracać na nie uwagi, nawet jeśli normalnie nas denerwują.

Wspólnie spędzony czas na i pod pokładem to sposób na atrakcyjnie spędzony czas z dala od tłumów w popularnych miejscach wakacyjnych wojaży. Cenowo porównywalny do innych możliwości wypoczynku, jest na pewno czymś atrakcyjnym, bezpiecznym i dostępnym dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatŻeglowanie dla każdego