Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 02 czerwiec 2016 21:16

Kamień naturalny na schody – porównanie materiałów

Chociaż są drogie, to jednak zachwycają swoim eleganckim wyglądem i za sprawą swojej wytrzymałości i trwałości będą cieszyły oko na lata. Schody kamienne, ponieważ to o nich mowa, to kapitalny wybór zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz.

Do produkcji schodów kamiennych, a dokładnie okładzin na schody wykorzystuje się różne gatunki kamienia – najbardziej popularne to marmur i granit, ale również wykorzystać można takie jak trawertyn, kwarcyt czy też piaskowiec. Przy doborze materiału warto w związku z tym patrzeć nie tylko na kwestie dotyczące ich estetyki, ale również na ich właściwości użytkowe.

Zasadniczo najlepszym wyborem ma schody, zarówno na zewnątrz, jak i do środka, będzie granit. Jest to jeden z najtwardszych kamieni, który jest odporny na działanie wilgoci, detergentów, kwasów, tłuszczów, także jest mrozoodporny. Poza początkową impregnacją nie wymaga żadnej konserwacji, dlatego też to prawdziwie uniwersalny materiał. Do dyspozycji są granity w wielu barwach – zarówno jako klasyczne szarości, jak i tak nietypowe barwy jak Kaszmir Gold o pięknym złocistym odcieniu.

Druga propozycja to marmur – dostępny w nieco innych wzorach niż granit i wspomniany Kashmir Gold, co powoduje, że wiele osób docenia go za niezwykły szyk. Marmury wykorzystywane są często w budynkach użyteczności publicznej, ale także świetnie nadają się do domów. Schody marmurowe zasadniczo najlepiej nadają się do wnętrz, ponieważ marmur narażony na czynniki zewnętrzne szybko będzie matowiał i przebarwiał się. Także wymaga on regularnej impregnacji, ponieważ nie jest odporny na wilgoć, kwasy i tłuszcze.

Mniej znanym kamieniem jest trawertyn, ale praktycznie każdy kamieniarz ma go w swojej ofercie. Trawertyn wyróżnia się wysoką odpornością na ścieranie, ale ze względu na swoją chropowatą powierzchnię wymaga impregnacji, ponieważ chłonie wodę, dlatego też najlepiej stosować go na schody we wnętrzach.

Warto też wziąć pod uwagę kwarcyt – kamień o jednolitej kolorystyce, bardzo twardy i kapitalny do wnętrz nowoczesnych. Można używać go również na schodach zewnętrznych ze względu na jego niską nasiąkliwość.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatKamień naturalny na schody – porównanie materiałów