Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 02 czerwiec 2016 21:19

Zamiana mieszkania – czy to się opłaca?

Jeżeli masz już własne mieszkanie i myślisz o przeprowadzce do innego lokum, nie musisz sprzedawać tego obecnego i kupować nowego. Możesz skorzystać także z opcji zamiany.

Zamiana mieszkania jest procedura, która kusi przystępnymi cenami i ograniczonymi formalnościami, niemniej jednak nie zawsze dochodzi do skutku. Największym problemem jest przede wszystkim znalezienie drugiej osoby zainteresowanej zamianą. To powoduje, że generalnie transakcje tego rodzaju nie są zbyt popularne i odbywają się sporadycznie.

O wymianę mieszkania najłatwiej w rodzinie lub w kręgu znajomych. Często okazuje się, że ktoś szuka mniejszego lokum, natomiast druga osoba chce przeprowadzić się do większego mieszkania. Gdy jednak nie możesz znaleźć nikogo zainteresowanego zamianą wśród swoich bliskich, możesz skorzystać również z pomocy biur nieruchomości, które pokierują cię również w transakcji.

Zamiana mieszkania jest nie tylko wygodna, ponieważ nie trzeba spędzać czasu na poszukiwaniu odpowiedniego lokum, to jeszcze dodatkowo płaci się wtedy niższy podatek od czynności cywilno-prawnych. Zwykle to 2% wartości mieszkania, natomiast w przypadku zamiany naliczany jest on tylko od różnicy w cenach obu nieruchomości. Kolejna oszczędność to niższa taksa notarialna, ponieważ wykonuje się jedną transakcję, a nie dwie, czyli kupna i sprzedaży. Dodatkowo także mniej płaci się pośrednikowi z biura nieruchomości, ponieważ klienci unikają wtedy płacenia prowizji za zakup i sprzedaż mieszkania.

Niestety, gdy interesują cię mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym lub w innym mieście, wtedy wymiana nie wchodzi w grę, ponieważ deweloperzy nie zamieniają nowych mieszkań na te z rynku pierwotnego. Gdy jednak uda ci się znaleźć osobę zainteresowaną wymianą w ramach rynku nieruchomości używanych, wtedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Dodatkowe oszczędności wynikające z takiej transakcji są bardzo korzystne, dlatego też przy chęci sprzedaży mieszkania warto też wziąć pod uwagę możliwość jego zamiany na inne.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatZamiana mieszkania – czy to się opłaca?