Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 13 grudzień 2016 17:32

Budowa kolejowej łącznicy Sucha Beskidzka-Zakopane na finiszu

W połowie przyszłego roku podróż do Zakopanego będzie krótsza o pół godziny.

 

Kończy się budowa łącznicy kolejowej w Suchej Beskidzkiej, której koszt wynosi ponad 42 miliony złotych. W efekcie nagrodą za utrudnienia komunikacyjne i oczekiwanie będzie lepsza i bezpieczniejsza komunikacja w regionie.

Nad Stryszawką rośnie nowa konstrukcja mostu i budowane są nasypy, wzmocnione murami oporowymi. Położone zostało również 700 metrów torów na linii kolejowej łączącej Skawinę z Żywcem i Suchą Beskidzką z Chabówką. Budowa obejmuje również montaż rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i teletechnicznych.

Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przekazuje:

- Mieszkańcy powiatu suskiego zyskają na sprawniejszych podróżach pociągami w kierunku Krakowa i Zakopanego, dzięki obu łącznicom – w Suchej Beskidzkiej i w Krakowie. W ramach budowy łącznicy w Suchej Beskidzkiej, w centrum miasta - na wysokości placu targowego - powstaje wygodny przystanek kolejowy z 200 – metrowym peronem, który będzie nosił nazwę Sucha Beskidzka Zamek i zostanie wyposażony w oświetlenie, oznakowanie, tablice informacyjne oraz windy. Przy peronie wybudowano również parking dla prywatnych samochodów. Kierowcy będą mogli pozostawić auto przy parkingu i odbyć dalszą jazdę pociągiem do miejsca docelowego.

Nowe obiekty zapewnią wygodną obsługę podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i dodatkowo wraz z parkingiem umożliwią lepszą  komunikację w mieście oraz łatwiejszy dostęp do pociągów i podróżowania koleją. Lepsza i sprawniejsza komunikacja kolejowa, to więcej pasażerów korzystających z przejazdów  pociągami, a  co ważne - to także wzrost bezpieczeństwa na drogach i czystsze środowisko - przekonuje.

 

Bezpieczniej ma się również zrobić na przejazdach, gdyż projekt PLK zawiera również przebudowę czterech przejazdów kolejowo-drogowych w Suchej Beskidzkiej (na liniach nr 97 i nr 98). Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym (na ul. Zamkowej, Piłsudskiego i Beniowskiego), wykonaniu gumowych nawierzchni na przejazdach o zwiększonej trwałości (na ul. Zamkowej i ul. Piłsudskiego) zapewni wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, samochodowym i pieszym.

Przepustowość trasy do Zakopanego poprawi nie tylko łącznica w Suchej, ale także budowa łącznicy między przystankami Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki warta 258 milionów złotych.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest również Prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, ma jednak przy tym świadomość wyzwań, jakie stoją przed mieszkańcami powiatu podróżującymi koleją i władzami samorządowymi w zapewnieniu odpowiedniego transportu lokalnego:

- Faza końcowa prac przy łącznicy kolejowej w Suchej Beskidzkiej jest od dawna oczekiwaną inwestycją. Ocena jednak wpływu tego przedsięwzięcia na rozwój kolei w naszym regionie nie jest wbrew pozorom jednoznaczna. Trzeba uczciwie powiedzieć, że łącznica z punktu widzenia spółek kolejowych jest przedsięwzięciem nader atrakcyjnym, pozwala bowiem znacznie skrócić czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego. Ten kierunek rozwoju całej Zakopianki znajduje nasze uznanie. Uważamy bowiem, że modernizacja linii, której jesteśmy świadkami to słuszna strategia. Budowa łącznicy w Krakowie Zabłociu, w Suchej Beskidzkiej, wymiana torowiska na odcinku od Makowa Podhalańskiego do Osielca - to wpłynie na modernizację linii i znaczne zwiększenie dostępności Podhala dla turystów z całej Polski. A dodajmy, że PKP planuje w najbliższym czasie dalsze prace na linii do Zakopanego. Niepokojem napawa brak decyzji dotyczącej budowy ostatniej z planowanych łącznic czyli w Chabówce - niemniej w najbliższych dniach wystąpimy z odpowiednią petycją do ministra infrastruktury.

Wracając zaś do łącznicy w Suchej Beskidzkiej i o jej znaczenie dla miasta i jego mieszkańców - cóż - to problem charakterystyczny dla wszystkich miejscowości, które posiadają dwie stacje, z których odjeżdżają różne pociągi różnych przewoźników - to zapewne będzie wymagało ze strony podróżnych przyzwyczajenia  - to też wyzwanie dla władz miasta i powiatu, by odpowiednio przygotować się do tej swoistej sytuacji w systemie lokalnego transportu, za który są odpowiedzialne. W kontekście oddawanego do użytku przystanku kolejowego ważne, by zintensyfikować działania nakierowane na rozwój linii w kierunku Żywca, bowiem tylko jej modernizacja i uruchamianie połączeń z kierunku Śląska i docelowo południa Europy może sprawić, że Sucha Beskidzka stanie się ważnym węzłem kolejowym, a takowe zawsze pozytywnie wpływa na rozwój lokalny i regionalny danego obszaru.

 

 

HomeWydarzeniaPowiatBudowa kolejowej łącznicy Sucha Beskidzka-Zakopane na finiszu