Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 31 marzec 2014 14:10

Kuria zbadała niepokojące publikacje ks. Piotra Natanka

Napisał
Kuria zbadała niepokojące publikacje ks. Piotra Natanka dzieckonmp.wordpress.com

Krakowska Kuria już od kilku lat ma poważny kłopot z ks. Piotrem Natankiem. Mimo licznych zakazów, mimo nałożonej suspensy, ksiądz nadal prowadzi działalność duszpasterską. Co więcej, wierząc w swoją misję ratowania Kościoła, postanowił zapoznać księży ze swoimi publikacjami.

 

 Ks. Natanek od kilu tygodni rozsyła do księży swoje publikacje „24 godziny Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa" i „Tajemnica Różańca Świętego z rozważaniami różańcowymi dyktowanymi przez Matkę Bożą, na podstawie »Orędzi na Czasy Ostateczne, które właśnie nadeszły«”, publikacje te kard. Stanisław Dziwisz polecił zbadać. O ocenę teologiczną rozpowszechnianych przez suspendowanego księdza treści kard. Dziwisz poprosił ks. dr Józefa Morawę z katedry eklezjologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Oto, do jakich wniosków doszedł ekspert.

W swojej ocenie „dzieł” księdza z Grzechyni, ks. dr Józef Morwa napisał: „Nie do przyjęcia, niezgodna z katolicką nauką o Bożym Objawieniu, jest próba zrównania wartości teologiczno-doktrynalnej przez ks. P. Natanka wybranych tekstów nawiedzonych wizjonerów (o wątpliwej wartości i z zastrzeżeniami Kościoła) z objawionymi biblijno-doktrynalnymi tekstami Kościoła”. Publikacja ta nie przedstawia nauki Kościoła na temat Objawienia i objawień, autor usiłuje jedynie udowodnić prawdziwość założonych przez siebie tez.

Już sam tytuł orędzi zawiera istotny błąd. Zdaniem eksperta głoszenie o czasach ostatecznych, które „właśnie nadeszły”, kiedy to świat staje się coraz bardziej zły i zmierza ku katastrofie, jednakże Chrystus jakoś wkroczy w dzieje świata i uratuje tych, którzy pozostali mu wierni, odpowiada treściom głoszonym przez np. Świadków Jehowy. Jest znakiem katastrofizmu odrzucanego przez Kościół, jako sprzeciwiającego się prawdzie o Bożej Opatrzności.

W Pustelni w Grzechyni mieszka faworyzowana przez ks. Natanka wizjonerka 37-letnia p. Agnieszka Jezierska. Od listopada 2009 do początku roku 2014 spisała ona 15 tomów tekstów objawień, a 7 kolejnych jest w przygotowaniu. Jak pisze ks. dr Józef Morwa: „Wizje, czyli głosy z nieba u p. Agnieszki pojawiają się natychmiast po wypadkach związanych z wydarzeniami w życiu ks. P. Natanka, choćby po tzw. Grunwaldzie czy zarzutach co do jego nieposłuszeństwa albo nałożonej nań kary suspensy. Agnieszka się pyta, a niebo natychmiast odpowiada, zaś ks. P. Natanek ogłasza to publicznie, jako podstawowe wskazanie dla dalszego postępowania. Sam ks. P. Natanek ten rodzaj komunikacji nazwał internetowym połączeniem z niebem”.

Przykładem spisanych przez p. A. Jezierską objawień i natchnień jest broszura „Tajemnica Różańca Świętego z rozważaniami różańcowymi dyktowanymi przez Matkę Bożą, na podstawie »Orędzi na Czasy Ostateczne, które właśnie nadeszły«”. W tej publikacji rozważania na temat treści poszczególnych tajemnic poprzedzone są przez słowa Matki Bożej, która miała powiedzieć A. Jezierskiej m.in.: „Różaniec jest przeniesieniem zasług i łask z każdej tajemnicy w duszę i życie człowieka, który go odmawia, aby mógł zająć swoje miejsce w dziele Zbawienia świata (…) Człowiek pokorny poznaje, że Zbawienie jego duszy dokonuje się poprzez zasługi Mego Syna – Zbawiciela Świata, a nie poprzez wysiłki i modlitwy człowieka. To, co czyni chrześcijanin odmawiając różaniec, to podłączenie się pod dzieło Zbawienia, które zostało dokonane przez Syna Bożego”. Dla ks. dr Józefa Morwy jasne jest, iż przypisywany Matce Bożej tekst jest jedynie fantazją „ziemskiej” autorki –tekst p. A. Jezierskiej przypomina stereotypowy produkt absolutyzującego swój temat kaznodziei, u którego w porywie przekazu „język wyprzedził refleksję”. Na koniec dodając: „Budzącym wątpliwości w tejże mariologii jest przypisywanie Maryi realnego współodkupienia, co jest osobnym problemem tzw. grzechyńskiego kalendarza liturgicznego i wprowadzanych tam świąt”.

Upomnienia i kary nałożone przez Kościół na ks. Natanka, są dla niego jawnym prześladowaniem i znakiem prawdziwości jego słów i zachowań. „Nie ma u niego mowy o pielgrzymiej drodze Kościoła przez historię, o jego niedomaganiach, że na każdym etapie swoich dziejów miał pełną łaskę, jak i o nieustannym wysiłku oczyszczania się i nawracania, co będzie trwało do końca wieków. Pojawia się natomiast jakieś oczekiwanie na rychłe odrodzenie całego Kościoła, które ma nastąpić po wielu próbach” pisze dalej ekspert, oceniając taki pogląd, jako „typowy przejaw utopijnej nadziei, znanej u marksistów i neomarksistów: przeszłość jest zła, teraźniejszość jeszcze gorsza, zbawienie gdzieś w nieokreślonej (albo oznaczanej datą) przyszłości przez radykalne środki”.

Na koniec oceny publikacji ks. Piotra Natanka, ekspert krakowskiej kurii stwierdza, że wymienione przez niego uwagi są tylko małą częścią całości sprawy związanej z ks. P. Natankiem. „Potrzebna jest z pewnością komisja doktrynalno-prawna, gospodarcza i psychologiczna dla całościowego sformułowania miarodajnej opinii. Także i osoba wizjonerki Agnieszki Jezierskiej powinna być właściwie oceniona”.

Wygląda na to, że władze Kościoła nie bardzo wiedzą, co dalej zrobić z suspendowanym księdzem. Został pozbawiony uprawnień kapłana a jednak spowiada, udziela komunii, otrzymał zakaz publikacji, a jednak rozpowszechnia swoje teksty, również za pośrednictwem Internetu. Jednocześnie opowiadając się za nauką Kościoła, zapewniając o miłości do niego i chęci bycia kapłanem Jezusa Chrystusa.

MB

Cały tekst opinii ks. dr Józefa Morwy na temat publikacji rozsyłanych przez ks. P. Natanka znajdziecie tutaj:

http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/uwagi-nt-tresci-ksiazek-rozsylanych-przez-ks-piotra-natanka.html

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatKuria zbadała niepokojące publikacje ks. Piotra Natanka