Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 25 styczeń 2017 07:20

Mamy uchwałę antysmogową. Co to dla nas oznacza?

Napisał

Radni Małopolski opowiedzieli się za powietrzem, czystym powietrzem. Jednogłośnie przyjęli pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową. W związku z tym czeka nas dużo nakazów i zakazów. Czy rzeczywiście wpłyną one realnie na poprawę naszego powietrza?

Uchwałę antysmogową radni małopolskiego sejmiku przyjęli jednogłośnie odkładając na bok polityczne podziały. To cieszy. Faktem jest jednak to, że uchwała zawiera przede wszystkim zakazy i nakazy, do których muszą dostosować się mieszkańcy. I niestety będzie to wszystko sporo mieszkańców kosztować. Chociażby dlatego, iż każdy, kto ogrzewał dom tanim flotem lub mułem od 1 lipca tego roku nie będzie mógł już tego robić. Drewno też będzie musiało mieć odpowiednią wilgotność, aby nim można było palić. W najbliższych latach trzeba będzie też wymienić kotły na ekologiczne, a nowobudowane domy będą mogły być ogrzewane już tylko przez nowoczesne piece.

Zakazy zakazami, ale one same sprawy nie załatwią. Trzeba będzie je jeszcze wyegzekwować. I tu powstaje realny problem. "Jak na przykład sprawdzić, czy drewno lub biomasa spalana w piecu sąsiada ma wilgotność nie większą niż 20 procent i kto to będzie sprawdzał" - zastanawiali się niektórzy radni.

Marszałek Jacek Krupa podczas swojego wystąpienia stwierdził, że za jakość powietrza w swojej gminie odpowiedzialny jest wójt czy burmistrz. Włodarze mają odpowiednie do tego środki w postaci straży miejskiej, policji i służb ochrony środowiska.

Jednak sprawdzanie przez policję czy urzędników czym pali się w piecach wydaje się nieralne. Należałoby bowiem zatrudnić gwardię dodatkowych pracowników, którzy to by chodzili od domu do domu i zaglądali do paleniska, a jak często mieliby to robić? Co godzinę czy co pięć godzin?

Tak więc sama uchwała problemu nie rozwiąże. Wszystko jest w rękach a w zasadzie w piecach mieszkańców.

Treść całej uchwały znajduje się na stronie http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

(tam)

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatMamy uchwałę antysmogową. Co to dla nas oznacza?