Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 27 styczeń 2017 18:03

Wydadzą ponad 20 mln zł na inwestycje. Zyskają szkoły

Budżet powiatu suskiego należy do bezpiecznych. Nie ma deficytu. Nie ma w nim finansowych szaleństw, ale nudno też nie będzie. Wydatki majątkowe bowiem pochłoną ok. 21 procent wszystkich przewidzianych na 2017 rok wydatków powiatu.

 Jedna z najważniejszych uchwał została bez większych problemów przyjęta przez radnych podczas ostatniej sesji powiatu suskiego.

"Budżet został skonstruowany z myślą, żeby realizować zobowiązania powiatu z przeszłości, jak również wykorzystywać wszelkie możliwości pozyskiwania środków krajowych i europejskich" - mówił podczas sesji starosta Józef Bałos.

Wszystkie dochody powiatu w 2017 roku wyniosą prawie 96 mln zł, natomiast wydatki będą o 500 tys. zł mniejsze, co pozwoli nadwyżkę przeznaczyć na spłatę zobowiązań powiatu.

Natomiast na inwestycje przeznaczono ok. 20 mln zł. W tym roku zyskają głównie drogi, szkoły oraz środowisko.

Prawie 8 mln zł pochłoną drogi. Dwie z najważniejszych inwestycji drogowych, które będą realizowane w ramach rządowego programu (udział w kosztach będzie dzielony po połowie) to przebudowa drogi Zawoja - Zawoja Przysłop – Stryszawa i tu, według inwestorskich wyliczeń, koszt wyniesie nieco ponad 4 mln zł oraz remont drogi Kuków – Krzeszów - Tarnawa Górna w miejscowości Tarnawa Górna, gdzie koszt oszacowano na 1,5 mln zł.

Starostwo zaplanowało również budowę mostu na potoku Hucisko w Stryszawie oraz budowę mostu na trasie Zawoja – Zawoja Przysłop – Stryszawa na łączną sumę 1,5 mln zł.

Również szkoły ponadgimnazjalne powiatu suskiego zostały uwzględnione w wydatkach majątkowych. I tak największą inwestycją tego roku będzie modernizacja dachu hali sportowej przy ZS Kołłątaja w Jordanowie (600 tys. zł). Na terenie ZS Witosa zostaną wykonane wewnętrzne drogi  (90 tys. zł). Wyremontowany zostanie również parking przy ZS im. W. Goetla (80 tys. zł). Zostanie również wykonany projekt boiska sportowego przy ZS im. W. Goetla (50 tys. zł). Zaplanowano też wykonanie projektu budowy przewiązki przy ZS Dańkowskiego (45 tys. zł).

Starosta na budowę budynku administracyjno-socjalnego w Łętowni zaplanowal 50 tys. zł w tym roku, ale nie ukrywa, że liczy też na wsparcie finansowe w tej sprawie od wojewody.

Nie zabraknie też inwestycji proekologicznych, na które starostwo zaplanowało w tym roku wydać ok. 7 mln zł, głównie na realizację projektu gospodarki niskoemisyjnej.

(tam)

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatWydadzą ponad 20 mln zł na inwestycje. Zyskają szkoły