Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 01 kwiecień 2014 08:20

Pamiętnikowy żart

Napisał

Informacja o pamiętniku odnalezionym na Suskim Zamku to niestety tylko żart.

Publikując artykuł nie spodziewaliśmy się, że tak wielu z Was odpowie na ten primaaprilisowy żart. 1 kwietnia upłynął nam pod znakiem telefonów i maili dotyczących tego właśnie niezwykłego znaleziska. Zarządcy Małego Wawelu odnotowali nawet kilka telefonów od prawdziwych entuzjastów historycznych nowinek, którzy prosili o udostępnienie kilku szczegółów na temat wspomnianego pamiętnika.

Niestety, na Suskim Zamku nie odnaleziono pamiętnika, który traktowałby o życiu towarzyskim mieszkających tam ludzi.

Jednak podanie takiej informacji zobligowało nas do sprawdzenia jak faktycznie układały się relacje w tymże zamku paręset lat temu.
Dlatego już niedługo pojawią się pierwsze informacje dotyczące wspomnianego już życia towarzyskiego.

Artykuły będą sporządzane na podstawie źródeł udostępnianych nam przez Panią Barbarę Woźniak – dyrektor Zamku w Suchej Beskidzkiej. 

 

tekst artykułu


Niezwykłe znalezisko na Zamku Suskim!

Mały Wawel od kilku dni żyje w cieniu wielkiego znaleziska. Jeden z pracowników zamku podczas prac porządkowych na strychu natknął się na pamiętnik pochodzący z XVII wieku ! Dziwi jednak fakt, że nikt wcześniej go nie zauważył.

W tym momencie trwają prace badawcze nad nowym eksponatem. Póki co można jedynie powiedzieć, że pamiętnik należał najprawdopodobniej do jednego z mężczyzn służących na Zamku. Największe zainteresowanie budzi jednak sama treść tegoż pamiętnika.

- Po wstępnych oględzinach można stwierdzić, że pamiętnik dotyczy szczególnie życia towarzyskiego zamku – mówi nam Barbara Woźniak Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

- Czytając ma się wrażenie, że to XIII księga „Pana Tadeusza” – dodaje żartobliwie pan Marek, jeden z  pracowników, który odnalazł eksponat.

Nie oznacza to jednak, że brak w nim jakichkolwiek innych tematów. Autor tego niecodziennego dzieła pisze także sporo o relacjach panujących pomiędzy zwierzchnikami a ich podwładnymi, jak również o zasadach panujących na zamku.

To dopiero początek spotkania z tym niecodziennym znaleziskiem. Pracownicy zamku sami nie mogą uwierzyć w to odkrycie, ale w pocie czoła pracują, by jak najszybciej podać więcej informacji na jego temat.

Z niecierpliwością czekamy na dokładniejsze dane o autorze i czasie powstania pamiętnika, ale przede wszystkim na szczegóły opisywanych w nim kontaktów towarzyskich.


 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPamiętnikowy żart