Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 07 luty 2017 18:22

Spotkanie poświęcone przyszłości kolei

Przyszłość transportu kolejowego w subregionie podhalańskim była tematem spotkania zorganizowanego w starostwie powiatowym w dniu 6 lutego br. przez starostę Józefa Bałosa. 

W trakcie spotkania przedstawiono założenia dotyczące planowanych w regionie inwestycji kolejowych, wśród których najważniejszą jest modernizacja linii Skawina – Sucha Beskidzka. Z uwagi na zakres prac, obejmujący kompleksową wymianę infrastruktury i konieczność wyłączenia na wiele miesięcy z ruchu tego odcinka, wiele uwagi poświęcono organizacji transportu w okresie  remontu, a szczególnie zminimalizowaniu uciążliwości dla pasażerów.

W związku z powyższym starostowie: suski, nowotarski, tatrzański i żywiecki, mając na uwadze zachowanie dostępności turystycznej regionu, postanowili wystąpić do marszałka Małopolski oraz ministra infrastruktury i budownictwa o podjęcie działań mających na celu przystosowanie linii kolejowej Sucha Beskidzka - Żywiec do pełnienia funkcji „protezy” kolejowej, pozwalającej na kierowanie w czasie remontu linii Skawina – Sucha Beskidzka pociągów międzywojewódzkich z Podhala przez Suchą Beskidzką, Żywiec w kierunku aglomeracji śląskiej. W tej kwestii przedstawiciele spółki PLK zadeklarowali zniesienia niektórych ograniczeń technicznych, które umożliwiłyby uruchomienie takiego połączenia.

Kolejny z poruszonych tematów dotyczył konieczności budowy łącznicy kolejowej w Chabówce, która z wykonaną już łącznicą w Suchej Beskidzkiej, i będącą na ukończeniu, podobną inwestycją w Krakowie – Zabłociu, przyczyni się do skrócenia czasu przejazdu na trasie Kraków – Zakopane do niespełna dwóch godzin. Pełne wykorzystanie potencjału zmodernizowanej linii będzie możliwe tylko w przypadku odpowiedniego zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów, które powinny odjeżdżać nie rzadziej niż co godzinę – podkreślano.

Podczas narady zwrócono również uwagę na problem pociągów jadących z Podhala do Krakowa, które kończą bieg na stacji Kraków Płaszów, nie dojeżdżając do stacji Kraków Główny. Konieczność przesiadki (nawet dogodnej) jest czynnikiem zniechęcającym do korzystania z takiego połączenia i wpływa na ograniczanie popytu na transport kolejowy między aglomeracją krakowską, a południem regionu.

W podsumowaniu starosta suski poinformował, że zagadnienia, które były przedmiotem spotkania, zostaną  ujęte w treści petycji skierowanej przez starostę suskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, żywieckiego odpowiednio do ministra infrastruktury i budownictwa  oraz zarządu województwa małopolskiego.

                                                                                            źródło i foto: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatSpotkanie poświęcone przyszłości kolei