Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 11 kwiecień 2014 12:09

Basen z tajemnicą, co z gwarancją? aktualizacja

Kryta Pływalnia w Suchej Beskidzkiej to bubel, przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć po ostatniej sesji powiatowej. Przeprowadzona kontrola wykazała tam ponad 25 wad i usterek budowlanych i to całkiem poważnych.

Gwarancja na tę inwestycje trwa jeszcze do końca tego roku. Okazuje się jednak, że dziwnym trafem oryginały dokumentów dotyczących budowy basenu przepadły jak kamień w wodę.
Ta sprawa nabiera coraz większych rumieńców. Dziwnej konstrukcji przetarg, długi okres gwarancyjny, wycofana kaucja a na koniec brak dokumentów, dzięki którym starostwo może domagać się od wykonawcy naprawy wskazanych usterek – wszystko to wygląda co najmniej dziwnie.

Teraz w starostwie powiatowym trwa wielkie poszukiwanie oryginałów dokumentów dotyczących inwestycji budowy Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej. Brakuje oryginałów m.in. umowy na wykonanie inwestycji z wartością budowy, dokumentów określających warunki techniczne. Bez tych dokumentów starostwo nie będzie mogło wystąpić do sądu przeciwko firmie, by ta pokryła teraz koszty naprawy wykrytych usterek.
Kryta Pływalnia w Suchej Beskidzkiej była chlubą byłego starosty, a dziś senatora, Andrzeja Pająka. To za jego rządów powstał ten obiekt, a mieszkańcy mogli się cieszyć z basenu.
Teraz jednak okazuje się, że przetarg na budowę tej inwestycji i wyłonienie wykonawcy wygląda nieco podejrzanie. „Kryta pływalnia jest objęta gwarancją do końca bieżącego roku. Przetarg na budowę basenu był tak skonstruowany, że znacząco punktowany był okres gwarancji, stąd wygrała firma, która miała stosunkowo wysoką cenę w porównaniu z innymi oferentami, ale też oferowała najdłuższy, dziesięcioletni okres gwarancji” – tłumaczył na sesji radnym starosta powiatu suskiego Tadeusz Gancarz.
 
Gwarancja kończy się w tym roku, dlatego też wicestarosta Jan Woźny z dyrektorem pływalni Olgierdem Kierskim dokonali gruntowego przeglądu Krytej Pływalni i wykryli prawie 30 wad i usterek. Biegły, uprawniony przez starostwo wszystkie wykryte usterki przeanalizował i stwierdził, że niektóre z nich są poważne, dotyczą między innymi pokrycia dachu basenu. No i jest teraz kłopot. Okazało się bowiem, że firma budująca pływalnię, wpłaciła suskiemu starostwu kaucję gwarancyjną, która miała być dla starostwa zabezpieczeniem, jednak po trzech latach na prośbę firmy, starostwo zwróciło jej kaucję. Teraz owa firma jest w szoku, że dopiero w dziesiątym roku zostały wykryte jakieś wady i usterki, a przez dziewięć lat wszystko było ok. Dlatego nie jest chętna do dokonywania jakichkolwiek prac w ramach gwarancji.
Starostwo może się tego domagać sądownie, ale i tu pojawia się problem. Zniknęły bowiem oryginały dokumentów dotyczące tej inwestycji, a tylko z nimi starostwo może pójść do sądu. Brakuje m.in. dokumentów z wartością umowy, czy też tych określających warunki techniczne. „Teraz w archiwum wydziału inwestycji i finansów oraz w całym starostwie trwa poszukiwanie tych dokumentów” – informuje starosta Tadeusz Gancarz.
Radny Bogusław Kołodziejczyk na sesji zwrócił uwagę na fakt, że przecież w starostwie musiał być ktoś, kto był odpowiedzialny za tę inwestycję i ci pracownicy urzędu muszą wiedzieć gdzie są oryginały tych dokumentów, bo za nie odpowiadają, a skoro nie wiedzą co się z nimi stało, to powinny być wobec nich wyciągnięte konsekwencje.
Tak czy inaczej cała sprawa brzydko pachnie a w starostwie nie mówi się o niczym innym, tylko kto i dlaczego mógł wynieść owe dokumenty.
Wszyscy mają nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni w przeciwnym razie będzie musiała trafić do prokuratury.


Jak nas poinformował  Igor Głuc Naczelnik Wydziału Inwestycji Drogownictwa i Rozwoju w Starostwie Suskim, dokumenty z budowy basenu  zostały znalezione.
Zostało również wysłanie wezwanie do wykonawcy  firmy "SKOBUD" o  usuniecie usterek w ramach gwarancji.
 
(tam)
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatBasen z tajemnicą, co z gwarancją? aktualizacja