Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 21 marzec 2017 23:55

Uwaga! Środki rolnicze mogą być niebezpieczne!

Koniec zimy oznacza, że powoli ruszają rolnicze prace na polach. W związku z rozpoczęciem kolejnego sezonu agrotechnicznego, prezes KRUS-u zwrócił się do rolników, by zwrócili uwagę na bezpieczeństwo pracy.

Chodzi dokładnie o bezpieczeństwo pracy związane z powszechnie stosowanymi nawozami i środkami ochrony roślin, zapewniającymi wysokie i dobre jakościowo plony. 

- Wykorzystując w swoich gospodarstwach nawozy i pestycydy, są Państwo narażeni na ich negatywne oddziaływanie – przestrzega Adam Sekściński, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka i zwierząt przez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę, powodując ostre lub przewlekłe zatrucia objawiające się wieloma dolegliwościami psychofizycznymi, a nawet śmiercią.

Aby zmniejszyć ryzyko negatywnego oddziaływania środków rolniczych, warto przestrzegać kilku zasad. 

- Nabywajcie środki ochrony roślin tylko u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z etykietą w języku polskim, zawierającą czytelną i trwałą instrukcję użytkowania, datę produkcji oraz okres ważności – radzi rolnikom szef KRUS. - Nie transportujcie takich środków jednocześnie z ludźmi, zwierzętami i artykułami spożywczymi, płodami rolnymi oraz paszami. Przechowujcie te substancje w oryginalnych opakowaniach, w wydzielonym, oznakowanym pomieszczeniu zamkniętym na klucz, ze sprawną wentylacją, oświetleniem i zmywalną podłogą. 

Należy pamiętać, że resztki pestycydów i opróżnione po nich opakowania są silnie toksycznymi odpadami i nie wolno ich wykorzystywać ponownie, należy je zwrócić do miejsca zakupu. 

- Używajcie sprawnego technicznie sprzętu, posiadającego aktualne atesty bezpieczeństwa – dodaje Sekściński. - Stosujcie środki ochrony indywidualnej w postaci ubrania ochronnego, rękawic, obuwia, gogli oraz ochron układu oddechowego. Oznakujcie opryskane pole i bezwzględnie przestrzegajcie okresów prewencji i karencji. Nie przechowujcie środków ochrony roślin w budynkach mieszkalnych i inwentarskich, spichlerzach, garażach, sieniach czy stodołach.

Prezes rolniczego ubezpieczenia przypomina również to, o czym część osób czasem zapomina: „zabiegi agrotechniczne z użyciem chemicznych środków mogą wykonywać jedynie osoby dorosłe, zdrowe, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie”. 

- Nie zapominajcie też, że wrażliwość na zatrucie pestycydami wzrasta, jeżeli na organizm działają jednocześnie leki, alkohol, rozpuszczalniki, farby, a nawet używki, takie jak tytoń czy kawa – apeluje.  

I jednocześnie życzy pracującym na roli w nadchodzącym sezonie efektywnej i bezpiecznej pracy oraz wysokich plonów.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatUwaga! Środki rolnicze mogą być niebezpieczne!