Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 27 marzec 2017 12:30

Uczcili setne urodziny bohatera

Na suskim Zamku z inicjatywy Stowarzyszenia Kawaleria - Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, odbyła się uroczysta gala ppłk. Zbigniewa Makowieckiego. 

Atrakcji nie brakowało. Przede wszystkim do Suchej Beskidzkiej przyjechał ppłk. Zbigniew Makowiecki, żołnierz słynnej 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Został on powitany na dziedzińcu zamkowym w asyście pocztów, plutonu kawalerii i zaproszonych gości.

Gala była okazją do zorganizowania uroczystego "Balu 100-lecia", podczas którego zatańczono tradycyjnego Poloneza.

Ppłk. Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 w Petersburgu w rodzinie ziemiańskiej. Jak podaje portal Archiwum Historii Mówionej, od 1935 roku uczęszczał do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Następnie został przeniesiony do rezerwy 1. Pułku Szwoleżerów w Warszawie. Równocześnie, od 1936 roku, studiował w Szkole Głównej Handlowej. 

Tuż przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do 3. Pułku Strzelców Konnych koło Wołkowyska. W tym pułku walczył w kampanii 1939 roku. Brał udział m.in. w bitwie pod Kockiem. Po kapitulacji trafił do niewoli, całą wojnę spędził w różnych oflagach (m.in. Colditz, Prenzlau, Neubrandenburg, Gross-Born). 

W maju 1945, po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie, wstąpił do 10. Pułku Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej w 1. Dywizji Pancernej. Wraz z dywizją spędził dwa lata w Niemczech. W 1947 roku przyjechał do Anglii. Szykował się do emigracji do Stanów Zjednoczonych, jednak wykryta gruźlica uniemożliwiła wyjazd. Kolejne pięć lat Zbigniew Makowiecki spędził w szpitalu. W 1953 roku, po udanej operacji, opuścił szpital i dokończył studia statystyczne w Londynie. W 1955 roku ożenił się z Janiną Cabałą, mieli dwie córki. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z kompanią Unilever (1955-1975). Przez kilka lat pracował w wydawnictwie "Polonia Book Fund Ltd". Działa bardzo aktywnie jako prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii. Mieszka w Londynie.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatUczcili setne urodziny bohatera