Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 27 marzec 2017 15:32

Wyszkolą baców. W tym jednego z powiatu suskiego

Zaledwie jedną osobę liczy „reprezentacja” kandydatów na baców i juhasów z Ziemi Suskiej, którzy zakwalifikowali się do bezpłatnych kursów organizowanych przez małopolskie instytucje.

Inicjatorem zorganizowania kursów był Samorząd Województwa Małopolskiego. Organizatorem kursów jest Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, a kurs i egzamin zostanie przeprowadzony w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu – Kokoszkowie, które jest partnerem projektu.

 
Łącznie na szkolenia dla baców i juhasów zgłosiło się aż 121 osób. - Zainteresowanie kursami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, doszło nawet do tego, że w ostatnich dniach rekrutacji blokowały się skrzynki elektroniczne, na które wpływały dokumenty – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu Województwa Małopolskiego. - Zaskoczyła nas nie tylko liczba zgłoszeń, ale również to, że certyfikaty chcą uzyskać także osoby, które z owcami nie mają nic wspólnego i na co dzień pracują przy komputerach i mieszkają w dużych miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Mieliśmy także zgłoszenia od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii czy Rumunii.
 
Do kursu bacowskiego przystąpi też jedna osoba z terenu powiatu suskiego. 
 
Jak się okazało, dostać się na zajęcia nie było łatwo. Na kurs bacy wpłynęły 42 zgłoszenia, z tego komisja zakwalifikowała 20 osób, które po jego zakończeniu mają szansę przystąpić do egzaminu certyfikującego, 14 przyjęto na kurs jako wolnych słuchaczy. Znacznie większym zainteresowaniem cieszył się natomiast kurs na czeladnika juhasa. Chęć wzięcia w nim udziału zadeklarowało aż 79 osób. W finale na szkolenie z możliwością odbycia 160 godz. płatnego stażu zawodowego przyjęto 15 osób oraz 19, które po ukończeniu kursu nie będą miały możliwości praktyki.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatWyszkolą baców. W tym jednego z powiatu suskiego