Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 25 kwiecień 2017 07:18

Jesteśmy za karaniem, zgadzamy się na kontrole

Napisał

Mieszkańcy Małopolski popierają „siłowe” sposoby walki ze smogiem. Chodzi o karanie tych, którzy palą śmieci, o kontrolowanie prywatnych palenisk. Najbardziej radykalni w tym są m.in. mieszkańcy subregionu podhalańskiego.

Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego przeprowadziło badanie ankietowe ws. sposobów walki ze smogiem wśród mieszkańców województwa.

Wynika z niego, że wciąż spotykają się z sytuacjami palenia śmieci – co czwarty respondent jest tego częstym świadkiem. Co trzeci – choć sporadycznie – słyszał o takich przypadkach. Prawie 40 procent  Małopolan deklaruje, że nie spotkało się nigdy z taką sytuacją.

Co ciekawe, wpływ na dostrzeganie tego niezdrowego zjawiska ma wykształcenie – im lepiej wyedukowani respondenci, tym więcej z nich deklaruje, że często spotykają się z takim postępowaniem. Nie bez znaczenia jest też płeć -  więcej kobiet niż mężczyzn zauważa przypadki palenia śmieci.

Na tym nie koniec. Ankietowani zgadzają się na wysokie kary za palenie śmieci – niemal co czwarty z mieszkańców jest za takim rozwiązaniem (79,3 procent). Wśród nich to krakowianie i mieszkańcy Podhala w największym odsetku są za karaniem palących śmieci (odpowiednio 83,4 i 81 procent).

- Eksperci MORR sprawdzili również, czy mieszkańcy zgadzają się na kontrole służb publicznych w domach. Wedle zdecydowanej większości Małopolan służby powinny mieć prawo do częstych kontroli materiału spalanego w domowych paleniskach – podaje Biuro Prasowe UMWM.

Twierdzi tak aż 80,1 procent ankietowanych, a jedynie 15 procent jest temu przeciwna. Na częste kontrole zgadzają się najchętniej – podobnie jak w przypadku karania za palenie śmieci – mieszkańcy Krakowa i subregionu podhalańskiego (ponad 82 procent).

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatJesteśmy za karaniem, zgadzamy się na kontrole