Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 28 kwiecień 2017 10:46

Uwaga na kleszcze! To warto pamiętać

Napisał

Wiosenne dni skłaniają wiele osób do wyjścia na świeże powietrze. Nierzadko na spacery udają się do lasu. Niestety, można tam napotkań niebezpieczne insekty – kleszcze. Warto więc zapamiętać kilka faktów, które pomogą nam uniknąć zagrożenia, jakie stanowią te zwierzęta.

Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne dla człowieka. Przez ukąszenie mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Każdego roku w Polsce rejestruje się nawet kilkanaście tysięcy przypadków zachorowań na na boreliozę oraz setki zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. To właśnie te choroby są najczęściej przenoszone przez kleszcze. 

Niebezpieczne insekty rozpoczynają swoją aktywność, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7 stopni Celsjusza, a powietrze jest wilgotne. Począwszy od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego, zaczyna się aktywność kleszczy. Warto zapamiętać, że jest ona większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, zaś drugi następuje we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżek temperatur, czyli w październiku i listopadzie. 

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu, w wysokiej trawie, chwastach oraz krzewach. Insekty najczęściej wchodzą na spodnią część liścia, a po wyczuciu żywiciela, spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, by ostatecznie wspiąć się po ciele w najbardziej dogodne miejsca. 

- Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni, koszul z długim rękawem czy też stosowanie preparatów odstraszających – radzą eksperci. -  Należy też pamiętać, że ukąszenia kleszcza zazwyczaj nie czuć, gdyż insekty te posiadają w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające. 

Dlatego po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy, należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy.

Po zauważeniu kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. W tym celu można użyć pęsety, którą chwyta się kleszcza przy samej skórze i szybkim ruchem ciągnie ku górze. Co ważne, kleszcza nie należy niczym smarować, z kolei miejsce ukłucia należy zdezynfekować wodą utlenioną. Jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, pamiętając przy tym, że każda godzina zwiększa ryzyko ewentualnego zakażenia. 

Warto przyswoić sobie też, jakie mogą wystąpić objawy w przypadku zarażenia chorobami odkleszczowymi. Zaniepokoić nas powinny nudności, gorączka lub zmęczenie. Diagnostyka tej dolegliwości jest utrudniona, ponieważ jej symptomy są zbliżone do przeziębienia i grypy, dlatego wielu pacjentów nie wiedząc o ukąszeniu, nie szuka pomocy medycznej. 

Nie zapominajmy o naszych czworonożnych pupilach. Na ataki kleszczy narażone są również zwierzęta domowe, które zabierane są na spacery po lasach i parkach. Dlatego eksperci radzą, by w tym okresie zabezpieczać również zwierzęta. 

- W tym przypadku profilaktyka polega na kropieniu sierści odpowiednimi preparatami lub założeniu obroży przeciw kleszczowej. Choroby przenoszone przez kleszcze mogą doprowadzić zwierzę do śmierci – ostrzegają.

asdasdasdasdas