Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 26 maj 2017 17:17

Segregacja śmieci – co trzeba o niej wiedzieć

Napisał

Segregowanie śmieci to już codzienność. Wszystkie gminy opracowały lepszy lub gorszy system segregowania odpadów komunalnych. Celem jest odzyskanie i ponowne wykorzystanie niektórych surowców.

 

Jak segregować śmieci

Codziennie każde gospodarstwo domowe produkuje kilogramy śmieci. Część tego to odpady żywnościowe, które do niczego się nie nadają, część z nich można jednak odzyskać i poddać recyklingowi. Do ponownego przetworzenia nadają się przede wszystkim opakowania plastikowe, szklane, metalowe oraz papier. To właśnie na ich gromadzenie przeznaczone są specjalne pojemniki w różnych kolorach:

  • żółty – służy do wyrzucania opakowań plastikowych po napojach, środkach czystości, pudełek plastikowych i innych tego typu opakowań,
  • niebieski – przeznaczony jest na papier, kartony, tekturowe pudełka, tekturowe kartony po sokach,
  • zielony – to pojemnik na szkło, butelki, słoiki, ceramikę,
  • czarny – przeznaczony jest na śmieci niesegregowane, czyli nie nadające się do odzysku.

W poszczególnych gminach kolor pojemników może się różnić i może być różne ich przeznaczenie wynikające z polityki gospodarowania odpadami. Zawsze jednak mieszkańcy posiadają odpowiednie informacje, a kosze są oznakowane.

Skuteczna segregacja zaczyna się w domu. Musi być osobny pojemnik na plastik, metal, papier i szkło. Odpady, których jest najmniej można odkładać do reklamówki i codziennie wynosić do śmietnika. Praktycznym rozwiązaniem są kosze na śmieci z dwoma oddzielnymi pojemnikami, wystarczy wyciągnąć worek i gotowe.

Jak produkować mniej śmieci w domu

Z punktu widzenia ochrony środowiska bardzo ważną sprawą jest nie tylko segregacja śmieci, ale zmniejszenie ich ilości. I wbrew pozorom nie jest to trudne, ale trzeba wyrobić sobie pewne zachowania. Przede wszystkim na zakupy wybieramy się z własnymi reklamówkami lub siatkami ekologicznymi. Większość sprzedawców pobiera groszowe opłaty za reklamówki jednorazowe, ale nie wpłynęło to na zmniejszenie ich zużycia. Po prostu jesteśmy wygodni, nie pamiętamy. Dobrym nawykiem jest zawsze posiadanie złożonej reklamówki w torebce.

Słoiki po dżemach, majonezie i innych produktach z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowania przetworów na zimę, zaoszczędzimy na zakupie nowych. Duże słoiki po kawie mogą służyć do przechowywania mąki, ryżu, kaszy. Małe po chrzanie, musztardzie doskonale sprawdzą się do przechowywania przypraw.

Pojemniki po śmietanie i jogurtach można wykorzystać do przygotowania galaretek owocowych lub mięsnych, deserów dla dzieci.  Większość opakowań nadaje się do wielokrotnego wykorzystania, wystarczy tylko o tym pamiętać.

Zobacz również z jakiej  korzystać chemii  do odtłuszczania: www.ekotu.pl/dyspergenty-chemia-do-odtluszczania

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatSegregacja śmieci – co trzeba o niej wiedzieć