Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 12 lipiec 2018 06:45

Włodarzy wybierzemy już w październiku?

Wybory samorządowe odbędą się szybciej niż przypuszczano. Lokalni politycy PiS otrzymali instrukcje partyjne, by przygotować listy wyborcze wcześniej. Prawdopodobny termin wyborów nowych władz lokalnych to niedziela 21 października.

To prawie miesiąc wcześniej niż cztery lata temu. W PiS można usłyszeć, że w tej chwili najbardziej prawdopodobny termin na pierwszą turę to 21 października. Druga tura odbyłaby się 4 listopada.

Decyzja o terminie może być powiązana z postanowieniem władz PiS w sprawie przyspieszenia prac w regionach nad konstruowaniem list wyborczych. Widać to również w u nas, gdzie władze okręgowe PiS rozpoczęły rozmowy z kandydatami na radnych wojewódzkich i powiatowych. Jak się dowiadujemy, szef powiatowych struktur PiS Bartosz Kaliński, kandydat w wyborach na burmistrza Wadowic, rozpoczął spotkania z kandydatami do Rady Miejskiej.

Nie bez znaczenia dla przyspieszenia terminów wyboru władz lokalnych jest też zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjne, które wedle jego wizji miałoby się odbyć w dniach 10–11 listopada. O tym musi zdecydować jeszcze Senat.

W wyborach 2018 roku mieszkańcy powiatu wadowickiego wybiorą 3 burmistrzów, 7 wójtów, 8 radnych wojewódzkich, 27 radnych powiatowych, 162 radnych gminnych.

Jeśli wybory miałby się odbyć dokładnie za 105 dni (21 października), to prawdopodobny kalendarz wyglądałby tak:

2 sierpnia – ukaże się rozporządzenia o zarządzeniu wyborów i będzie można rejestrować komitety
16 września – upłynie ostateczny termin rejestracji list kandydatów na radnych wszystkich szczebli
26 września – poznamy wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów
6 października – zacznie się nieodpłatne rozpowszechniania audycji wyborczych komitetów w radiu i telewizji
21 października – odbędą się wybory samorządowe 
4 listopada – odbędzie się druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.
9 listopada - najpóźniej do tej daty wszyscy nowo wybrani burmistrzowie i wójtowie obejmą władzę w gminach

W wyborach 2018 roku mieszkańcy powiatu wadowickiego wybiorą 3 burmistrzów, 7 wójtów, 7 radnych wojewódzkich, 27 radnych powiatowych, 162 radnych gminnych.

 

źródło: wadowice24.pl

 

HomeWydarzeniaPowiatWłodarzy wybierzemy już w październiku?