Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 21 sierpień 2014 13:39

Premier zatwierdził termin wyborów samorządowych

Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie o dacie wyborów samorządowych. Odbędą się one 16 listopada. Premier miał czas na tę decyzję do czwartku (21.08). Formalnie kampania wyborcza ma ruszyć tydzień później.

Jak poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu, premier Donald Tusk podpisał specjalne rozporządzenie o dacie wyborów samorządowych. Premier zwlekał z tą decyzją do ostatniego dnia, czyli czwartku (21.08). 

Wybory, według wcześniejszych założeń, odbędą się 16 listopada. Formalnie kampania wyborcza ruszy około 27 sierpnia, czyli po ogłoszeniu wspomnianego wyżej rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. 

Do 7 września Państwowa Komisja Wyborcza będzie musiała podać do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu. Do 17 września będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. 

Natomiast do  7 października powinnyśmy poznać wszystkich kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Jeśli chodzi o kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów to mają oni czas do 17 października.Kampania potrwa do 14 listopada.

Kampania samorządowa w Polsce nie bez kozery określana jest multiwyborami. W niedzielę (16.11) mieszkańcy powiatu suskiego w 9 gminach, wybiorą trzech burmistrzów, 6 wójtów, 21 radnych powiatowych i 135 radnych gminnych, do tego jeszcze będą uczestniczyć w wyborach radnych do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wyborcy idąc do urn otrzymają 4 zestawy kart do głosowania.

Na pierwszej znajdować się będą nazwiska kandydatów na wójtów i burmistrzów, na kolejnych nazwiska kandydatów na radnych gminnych, następnie radnych powiatowych i ostatni zestaw to kandydaci na radnych do Sejmiku. 

 

 

HomeWydarzeniaPowiatPremier zatwierdził termin wyborów samorządowych