Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 12 październik 2018 08:11

Niewiele wiemy o „cichym zabójcy”

Nowsze instalacje, większa świadomość ludzi…? To pomaga, ale przed atakiem „skrytego zabójcy” jakim jest tlenek węgla zawsze trzeba przestrzegać. Zwłaszcza, że w sezonie grzewczym strażacy podejmują szereg akcji związanych z tym zagrożeniem, a z tą świadomością nie jest najlepiej….

- Mając na uwadze występowanie coraz niższych temperatur zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu suskiego o zachowanie szczególnej rozwagi podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Występowanie bardzo niskich temperatur skutkuje większą liczbą pożarów obiektów mieszkalnych spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych – przypominają suscy strażacy.

Nie bez przyczyny. Co czwarty pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2017 roku w Polsce odnotowano prawie 32 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych, 4328 osób trafiło do szpitala, 475 osób poniosło śmierć w pożarach, a 73 osoby zginęły od zatrucia tlenkiem węgla.

Na terenie powiatu suskiego w okresie zimowym 2017/2018 w budynkach powstało 68 pożarów, z czego 43 z nich miały związek z pożarami sadzy, a więc z brakiem wymaganego czyszczenia przewodu dymowego. Dwie osoby poniosły śmierć w związku z pożarem budynku mieszkalnego.

Przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń jest po prostu nasza niewiedza. Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań 41 procent Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące  jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6 procent wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach.

Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8 procent uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina i umawiać na kontrole kominiarza.

W zapobieganiu atakami „cichego zabójcy” i w ostrzeganiu przed ogniem najskuteczniejsze jest wyposażenie mieszkań w czujki dymu.

- Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty – zaznaczają pożarnicy.

 

HomeWydarzeniaPowiatNiewiele wiemy o „cichym zabójcy”