Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Powiat (2015)

Choć sytuacja kadrowa w suskim szpitalu wciąż jest bardzo trudna, to dziś wznowił w nim pracę Oddział Pediatryczny.

poniedziałek, 26 październik 2020 14:17

Suski szpital zamknął Odział Wewnętrzny

Napisane przez

Dziś dyrekcja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej poinformowała o zamknięciu do odwołania Oddział Wewnętrzny.  

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją i ubiegają się o zasiłek, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu. Zakład Ubezpieczeń społecznych będzie pobierał takie dane automatycznie.

Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek  - wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przypomina, że informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Jednak teraz osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej

Zmiana jest ogromna. Trzeba pamiętać, że osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych. Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka) potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. ZUS będzie teraz samodzielnie pobierał odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

 

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać telefonicznie lub mailowo.

 

 

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa małopolskiego

Pracodawca obniżył Ci etat lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia w związku z tarczą antykryzysową? Dostałeś z tego powodu niższy zasiłek? Teraz można go przeliczyć.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o prowadzonej kampanii edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”, którą realizuje wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków.

Są takie tematy ogólnopolskie, o których nie sposób nie pisać w mediach lokalnych. Tak jest właśnie z przyjętą przez Sejm nową ustawą dotyczącą walki z covidem. W poniedziałek nad jej zapisami pochyli się Senat, choć wielkich zmian nie należy oczekiwać, bo posłowie koalicji rządzącej, jak i opozycyjni byli w miarę zgodni.

czwartek, 22 październik 2020 12:22

Za darmo sprawdzą stan oświetlenia samochodów

Napisane przez

Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem samochodów. W wybranych stacjach diagnostycznych będzie można je sprawdzić, i to za darmo. 

W weekend suski szpital wydał dramatyczny apel. Ogłosił, że z powodu braków kadrowych i trudną sytuacją epidemiologiczną poszukuje wolontariuszy i pracowników gotowych opiekować się chorymi na COVID-19. Odzew był ogromny.    

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do udziału w programie „8 tygodni do zdrowia”, realizowanym przez NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Każdy może ćwiczyć w dowolnym momencie. Wystarczy tylko silna wola. 

Strona 1 z 155
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne