Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 05 marzec 2019 08:12

Stryszawa. Czas na wybór sołtysów

Napisane przez

Po wyborach samorządowych, które odbyły się w październiku minionego roku, przyszedł czas na wybór sołtysów i członków rad sołeckich na kolejną kadencję 2019 – 2024.

W Gminie Stryszawa wybory zostaną przeprowadzone w marcu br. podczas zebrań, w których uczestniczyć mogą wszyscy mieszkańcy sołectwa. Terminy można sprawdzić TUTAJ. 

Sołtys i członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, mających prawo wybieralności. Kandydaci zgłaszani są ustnie na zebraniu wiejskim przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Sołtysem lub członkiem rady sołeckiej może zostać każdy mieszkaniec Sołectwa uprawniony do głosowania na zebraniu wiejskim – posiadający czynne prawo wyborcze do Rady Gminy, czyli każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale mieszka na obszarze sołectwa.

W pierwszej kolejności przeprowadza się zgłoszenie kandydatów i głosowanie dla dokonania wyboru sołtysa. W drugiej kolejności przeprowadza się wybory członków rady sołeckiej.

Za wybranego na sołtysa uważa się kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów. Za wybranych na członków rady sołeckiej uważa się kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów.

Wybory sołtysa i rad sołeckich to wybory, które nie mają w Polsce medialnej oprawy ani rozgłosu, choć dla umacniania samorządności w kraju są równie istotne jak te - na szczeblu gminy czy powiatu. Sołectwa to zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym z dn. 8 marca 1990 roku - najmniejsze jednostki samorządu gminnego, nazywane w tej ustawie - jednostkami pomocniczymi.

Zachęcamy mieszkańców wszystkich sołectw do licznego udziału w tych wyborach.

źródło: UG Stryszawa

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaStryszawaStryszawa. Czas na wybór sołtysów