Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 17 maj 2019 07:43

Tysiące na zachowanie drogi krzyżowej

Parafia w Lachowicach otrzymała dotację na konserwację Stacji Drogi Krzyżowej

Inwestycja dotycząca prac konserwatorskich stacji Drogi Krzyżowej autorstwa Antoniego Krząstkiewicza z 1846 r. w Kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie przeprowadzona dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego, przekazanej w ramach konkursu „Ochrona Zabytków Małopolski”. Parafia w Lachowicach znalazła się wśród beneficjentów i otrzymała na ten cel kwotę 30 300 zł. W ramach prac konserwatorskich odnowione zostaną Stacje Drogi Krzyżowej wymagające natychmiastowego wsparcia.

Program ochrony zabytków ma na celu zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowanego poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

Warto podkreślić starania Parafii w Lachowicach, która dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym pragnie odnowić wszystkie stacje Drogi Krzyżowej znajdujące się w Lachowickim Kościele. Dzięki kolejnej dotacji przyznanej przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków udało się otrzymać kwotę 25 000 zł z przeznaczeniem na pełną konserwację techniczno-estetyczną malowideł na podłożu płóciennym: trzy obrazy Stacje Drogi Krzyżowej VI, VII, IX.

Łączna kwota dofinansowań pozyskanych dla zabytkowego Kościoła w Lachowicach wynosi 53 300 zł. Zaznaczyć należy, że na chwilę obecną odnowione są jedynie dwie stacje Drogi Krzyżowej, które Parafia zmodernizowała we własnym zakresie, ponieważ prace te były konieczne ze względu na stan techniczny, a ich koszt jest bardzo wysoki.

Źródło: UG Stryszawa

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaTysiące na zachowanie drogi krzyżowej