Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 19 maj 2019 20:55

Parafia w Lachowicach otrzymała dotację na konserwację Stacji Drogi Krzyżowej

Napisał

Kościół w Lachowicach pochodzi z 1789 roku.  Nie ma w okolicy piękniejszej świątyni, która w tak okazały sposób reprezentuje styl barokowy oraz późnośredniowieczny.

Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.  W 2003 roku kościół w Lachowicach został laureatem nagrody Ministra Kultury na "Zabytek Zadbany". Warto wspomnieć, że kościół pretendował do listy światowego dziedzictwa UNESCO.  Nie da się ukryć, że o zabytki tego kalibru trzeba dbać i starać się o środki na renowację. 14 maja 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyła się ceremonia wręczenia symbolicznych czeków na  prace konserwatorskie stacji Drogi Krzyżowej autorstwa Antoniego Krząstkiewicza z 1846 r.

W imieniu Parafii w Lachowicach symboliczny dokument potwierdzający dofinansowanie odebrał Wójt Gminy Stryszawa Pan Rafał Lasek.

Prace konserwatorskie zostaną  przeprowadzone dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego, przekazanej w ramach konkursu „Ochrona Zabytków Małopolski”. Parafia w Lachowicach   otrzymała na ten cel kwotę 30 300,00 zł. W ramach prac konserwatorskich odnowione zostaną Stacje Drogi Krzyżowej wymagające natychmiastowego wsparcia.  Dzięki kolejnej dotacji przyznanej przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków udało się otrzymać kwotę 25 000,00 zł z przeznaczeniem na pełną konserwację techniczno-estetyczną malowideł na podłożu płóciennym: trzy obrazy Stacje Drogi Krzyżowej VI, VII, IX. Łączna kwota dofinansowań pozyskanych dla zabytkowego Kościoła w Lachowicach wynosi 53 300,00 zł.

Na chwilę obecną odnowione są jedynie dwie stacje Drogi Krzyżowej, które Parafia zmodernizowała we własnym zakresie, ponieważ prace te były konieczne ze względu na stan techniczny, a ich koszt jest bardzo wysoki.

 JusTyna

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaParafia w Lachowicach otrzymała dotację na konserwację Stacji Drogi Krzyżowej