Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 24 lipiec 2019 07:48

Iskra młodzieżowa świetlica strażacka na Przysłopiu

Projekt współfinansowany przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia

Zarząd OSP na Przysłopiu zaplanował zorganizowanie w bieżącym roku w Domu Strażaka świetlicy ISKRA przeznaczonej dla dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat. Świetlica ISKRA to przestrzeń dla dziewcząt i chłopców, którzy będą mieli okazję bezpiecznego i wspólnego spędzania wolnego czasu. Równocześnie będą mogli przygotowywać się do pełnienia roli strażaka ochotnika. Zarząd OSP zamierza zorganizować zajęcia, imprezy sportowe i wycieczki, których celem będzie zachęcanie dzieci i młodzieży do korzystania ze świetlicy. Planuje się włączanie młodych w działania podejmowane przez dorosłych strażaków.

Projekt zakłada, że wygląd świetlicy zostanie zaproponowany przez dzieci i młodzież, którzy wraz ze swoimi rodzicami również włączą się w prace związane z przygotowaniem pomieszczenia świetlicy. Chcielibyśmy, aby przez te działania młodzi mieszkańcy Przysłopia, pomimo likwidacji szkoły, mogli się jeszcze lepiej integrować i identyfikować z Przysłopiem oraz z remizą. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zaangażują się również w lokalne działania, takie jak kolportaż kalendarzy strażackich, dbanie o sprzęt strażacki, sprzątanie remizy i jej otoczenia, udział w sprzątaniu Przysłopia, dbanie o izbę regionalną oraz o miejsce upamiętniające wydarzenia z czasów II wojny światowej. Młodzież będzie mogła odwiedzić sąsiednie remizy, aby zorientować się jak one funkcjonują.

Planuje się również wycieczkę do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Młodzi mieszkańcy będą zachęcani do kultywowania zwyczajów, np. kolędowanie, czy odgrywanie Misterium w Wielki Czwartek. Podsumowując, ISKRA będzie wspólnym efektem działań Przysłopian na rzecz zapewnienia w bezpieczeństwa oraz kultywowania tradycji- W ZGODZIE Z DEKALOGIEM I NATURĄ.

W realizacji projektu, jako sponsorzy uczestniczą również różne firmy i instytucje, w tym Wójt Gminy Stryszawa- Pan Rafał Lasek.


Krystyna Wajdzik/UG Stryszawa

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaIskra młodzieżowa świetlica strażacka na Przysłopiu