Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 24 wrzesień 2019 13:50

Nowy film stryszawskiej młodzieży

Kadr z filmu „Beskidzka Katedra”. Kadr z filmu „Beskidzka Katedra”.

Działająca w Stryszawie Grupa Artystyczna Synapsy to prawdziwy fenomen nie tylko na skalę powiatu suskiego. Tworzą ją młodzi ludzie, uczniowie, którzy żywo interesują się historią i kulturą rodzinnych stron, a wiedzę na ten temat utrwalają w formie najżywiej przemawiającej do współczesnych odbiorców. Nakręcili już czwarty film poświęcony osobom zasłużonym dla lokalnej społeczności, zatytułowany „Beskidzka Katedra”.

 Jego bohaterami są kapłani, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci stryszawian. Tytuł nawiązuje do książki “Beskidzka Katedra Prymasa Tysiąclecia”, którą napisał ks. Andrzej Walczak, wieloletni, nieżyjący już proboszcz parafii pw. Św. Anny w Stryszawie. Była ona inspiracją dla filmu, ale zbierając do niego materiały, młodzież sięgnęła również po relacje mieszkańców Stryszawy. – Pod koniec ubiegłego roku zorganizowaliśmy wieczór wspomnień, z których wyłuskaliśmy wiele ciekawostek na temat interesujących nas księży – mówi jeden z opiekunów grupy, Piotr Pochopień ze stryszawskiego Gminnego Ośrodka Kultury.

Premiera filmu odbędzie się w niedzielę, 29 września o 17.30 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie. Kto nie zdoła wówczas go obejrzeć, będzie to mógł zrobić w serwisie YouTube. – Mamy tam swój kanał, w którym prezentujemy „Tryptyk Stryszawski”, czyli nasze filmy o trzech artystach ze Stryszawy. Najprawdopodobniej już w październiku znajdzie się tam również „Beskidzka Katedra” – informuje Piotr Pochopień.

Tutaj można obejrzeć zwiastun filmu: https://youtu.be/sWb00loYQrE 

 

Media

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaNowy film stryszawskiej młodzieży