Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 22 grudzień 2019 10:03

Czy ksiądz może być ratownikiem GOPR-u? Czemu nie

W przedszkolach i szkołach powiatu suskiego co jakiś czas odbywają się spotkania profilaktyczne z ratownikiem GOPR-u - księdzem Markiem Śladewskim, pochodzącym z Suchej Beskidzkiej, pełniącym obecnie posługę kapłańską w Parafii MB Nieustającej Pomocy w Krzeszowie. Od blisko dwóch lat, odkąd ks. Marek przybył do Parafii w Krzeszowie, spełnia on swe powołanie nie tylko jako kapłan, ale także jako ratownik sekcji Babiogórskiej Beskidzkiej Grupy GOPR.
Pasją kapłana są nie tylko góry i niesienie pomocy ludziom w naszych Beskidach, ale także profilaktyka górska i ratownicza, której uczy na spotkaniach z przedszkolakami i uczniami młodszych klas podstawowych. Dzieci za każdym razem są zafascynowane wizytą, gdyż ksiądz Marek Śladewski w bardzo przystępny dla nich sposób opowiada o pracy ratownika GOPR -u o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą górskie wędrowanie.
     
Na spotkaniach z księdzem  - ratownikiem dzieci uczą się i ćwiczą na manekinie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu człowiekowi. Dużą ciekawość wzbudzają w nich otrzymane książeczki  „ABC MAŁEGO RATOWNIKA”, które to wydawnictwo jest pierwszym w Polsce poradnikiem z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem oglądają zbiór przedmiotów, który każdy wybierający się w góry powinien mieć w swoim plecaku. Dzieci poznają również numer alarmowy w górach (985) oraz dowiadują się, jak używać aplikacji „Ratunek”,która w górach może uratować życie osobie poszkodowanej, bądź takiej, która się w nich zagubiła.
     
Pasja księdza Marka wspaniałe pokazuje,jak można realizować „powołanie w powołaniu”, a także to, że do bezpiecznego górskiego wędrowania można, a nawet należy, zachęcać dzieci już w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
 
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaCzy ksiądz może być ratownikiem GOPR-u? Czemu nie