Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 16 październik 2020 13:50

Gmina chce gazyfikować Stryszawę. Im będzie więcej chętnych, tym większa na to szansa

Napisane przez

Władze Gminy Stryszawa, w dużej mierze w trosce o środowisko i czyste powietrze, dążą do gazyfikacji gminy. Na początek sieć miałaby być rozbudowana w Stryszawie. Polska Spółka Gazownictwa jest skłonna podjąć się inwestycji, ale ma swoje oczekiwania.

- Zastąpienie ogrzewania węglowego gazowym to komfort i wygoda. Nie trzeba zimą dzień w dzień myśleć o paleniu w piecu, a wcześniej o zniesieniu węgla. Poza tym korzysta na tym środowisko naturalne. Poza tym mając gaz z sieci nie musimy się martwić wymianą butli, z których zasilamy kuchenki – mówi Rafał Lasek, wójt Stryszawy. Podkreśla, że Polska Spółka Gazownictwa jest gotowa gazyfikować Stryszawę, ale mieszkańcy wioski muszą wyrazić zainteresowanie. Przypomina, że im więcej podpisanych przez mieszkańców umów wróci do PSG, tym większa jest szansa na budowę kolejnych odcinków sieci gazowniczej. – Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w tym celu jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia. PSG wysyła umowy. Im więcej zostanie ich odesłanych, tym kolejne części wioski szybciej będą zgazyfikowane – wyjaśnia wójt.    

Opłata za przyłączenie do sieci gazowej domu jedno lub dwurodzinnego wynosi obecnie niespełna 2,5 tys. zł. Przyłącze o długości do 15m wykonywane jest zazwyczaj do linii ogrodzenia danego budynku lub ściany budynku. Płatność odbywa się po realizacji usługi. Drugim wydatkiem jaki musi ponieść mieszkaniec w celu przyłączenia się do sieci gazowej jest koszt związany z opracowaniem już we własnym zakresie projektu przyłącza (szacowana wartość to około 1,5 tys. zł) oraz dodatkowo wykonanie instalacji od skrzynki przyłączeniowej (znajdującej się zazwyczaj w linii ogrodzenia) do budynku wraz z instalacją wewnętrzną.

Więcej informacji na temat możliwości i zasad przyłączenia do sieci gazowej PSG można uzyskać:

  • w najbliższej jednostce Obsługi Klienta PSG (Wadowice, ul. Wenecja 3);
  • telefonicznie dzwoniąc do Działu obsługi Klienta PSG pod numer telefonu 12 62 81 111;
  • na stronie internetowej www.psgaz.pl w zakładce Dla Klienta lub zadając pytanie poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny w zakładce Kontakt;
  • w UG Stryszawa – tel. 33 876 77 31.
asdasdasdasdas