Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 02 kwiecień 2015 23:38

Krucjata lachowickich żabek !

Napisał

ŻABA –  płaz, nieszkodliwy, niegroźny, bohater wielu baśni, legend, ale też gwiazda światowego kina Walt’a Disneya. Każdy zna historię księcia zamienionego w zaczarowanego płaza, którego odczynić może tylko pocałunek księżniczki…

 

W Lachowicach żaby trawne osiedliły się w przydrożnym stawie, tym samym zostały naznaczone piętnem corocznej wyprawy na drugą stronę do wód płynących. Na drodze stają im potężne zabudowania, ogrodzenia i ruchliwa jezdnia. To ostatnie jednak stanowi dla nich największą przeszkodę. To tutaj dokonuje się mord, który skutecznie zmniejsza ich liczebność.

Bliskość stawu z przystankiem autobusowym, zagraża prawidłowej edukacji przyrodniczej młodych Lachowiczan. Widok codziennej masakry, nie jest najlepszą lekcją przyrody.

-To kwestia wrażliwości przyrodniczej - mówi Marcin Trybała, ornitolog i pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego . To on wraz z Anną Cogiel wpadł na pomysł by wykonać siatkę, odgradzającą teren rozrodu żab od jezdni, tym samym pozwoli to na czynną ochronę płazów w Naszym powiecie. Siatka powstała w ciągu jednego dnia. Niemożliwym okazało się jednak zrobienie podziemnego tunelu pod jezdną , gdyż nie pozwala na to ugruntowanie terenu.

Obok siatki znajdują się wiadra, usytuowane w ziemi, które stanowią nie lada przeszkodę dla płazów, pozwalając tym samym na swobodne przeniesienie „wyłapanych” żab, bezpiecznie na drugą stronę.

Oboje zapowiadają, iż to dopiero początek ich działań.

-Tym razem udział brały tylko trzy osoby, ale myślę, że uda się też zarazić dzieci tą akcją. Takich akcji jest wiele w Polsce, pewnie w setkach by można było liczyć, i tam dzieci aktywnie w tym uczestniczą – zaznacza Trybała.

Właściciele posesji, na których znajdują się ogrodzenie, a także mieszkańcy, popierają ideologie pomysłodawców, zgadzając się w kwestii wrażliwości przyrodniczej. Zapytani o kwestie finansowe inwestycji odpowiadają :
- Tutaj musimy pochwalić wójta, Pana Rafała Laska, który rzeczywiście, praktycznie po pierwszym telefonie od razu odzew zrobił i nie uznał tego za jakieś bałamucenie, tylko od razu podjął inicjatywę.

I co dalej ? Jak potoczą się losy lachowickich płazów?

Dowiedzieliśmy się, iż wójt gminy Stryszawa  kontaktował się już z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie , która zadeklarowali pomoc w realizacji wszelkich potrzeb związanych z tym przedsięwzięciem.

Patrycja S

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaStryszawaKrucjata lachowickich żabek !