Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 19 maj 2015 18:52

Suski Skarb w Stryszawie

Napisał

Jeden z mieszkańców Stryszawy przekopując swój ogródek dokonał niesamowitego odkrycia.

Jedno jest pewne, „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. To, co ukazało się oczom mężczyzny pośród grudek ziemi podczas pracy w ogródku, niemało go zdziwiło. Zauważył bowiem pieczęć.  Postanowił znalezisko oczyścić.

Nie spodziewał się, jak cenną rzecz odnalazł. Okazało się, że pieczęć należała do wójta gminy Dworskiej Sucha.

Stempel pieczęci  z odciskiem w otoku: Wójt Gminy Dworskiej  Sucha”  z herbem Korczak po środku. To cenna sfragistyczna pozostałość po "Państwie Suskim", funkcjonującym od  XVII do XIX wieku. Jego twórcą był Piotr Komorowski. Stempel służył do pieczętowania ważnych dokumentów Wójta Gminy Dworskiej, działającego w imieniu właściciela dominium suskiego.  Dokumenty pieczętowano za pomocą laku.

Właściciel nie ma pojęcia jakim sposobem pieczęć znalazła się na jego posesji i pozostanie to raczej zagadką. Co więcej, zastanawia się, co teraz ze skarbem ma zrobić?

 

Dagmara

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaStryszawaSuski Skarb w Stryszawie