Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 12 styczeń 2014 20:58

OSP Kurów wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Napisał

Dzisiejsze uczestnictwo  jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie w akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy polegało na zainscenizowaniu "wypadku" z udziałem przejeżdżającego pociągu  z samochodem osobowym w pobliżu przystanku kolejowego Kurów Suski.

Często takie zderzenia mają miejsce z dala od siedzib ludzkich gdzie niejednokrotnie pierwsza na miejscu zdarzenia pojawia się pobliska jednostka OSP. W pokazie uczestniczyć będą dwie kobiety pozorujące ofiary oraz dziecko (fantom).

Ratownicy, którzy przybyli na miejsce wypadku po zabezpieczeniu pojazdu zajęli się ewakuacją najciężej poszkodowanych karetką do szpitala, innym mniej poszkodowanych udzielona została pomoc doraźna i oczekiwano  na przybycie Pogotowia Ratunkowego. 
Ze względu na warunki zimowe poszkodowani oczekiwali w ogrzewanym namiocie. W akcji uczestniczyło kilkunastu strażaków  z naszej jednostki OSP oraz harcerze z Kurowa. Obok tego pokazu,  już dla mieszkańców Kurowa na przystanku pod wiatą znajdowało  się stanowisko do ćwiczeń z fantomem zarówno osoby dorosłej jak i dziecka, na którym to stanowisku zainteresowani mieszkańcy mogli przećwiczyć  masaż serca i sztuczne oddychanie –  już po przejeździe pociągu.

W pokazie użyto sprzętu znajdującego się na wyposażeniu naszej OSP między innymi: samochód sanitarny karetka  z  wyposażeniem tj. pełne zestawy ratownicze PSP R1, automatyczny defibrylator, samochód lekki Gazela z między innymi z namiotem pneumatycznym, fantomy do ćwiczeń, samochód GBA Mercedes.

Krótka informacja na temat  OSP Kurów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie powstała w 1946r. Jak każda OSP koncentrujemy się na zadaniach związanych z szeroko pojętym ratownictwem życia i mienia. W naszym przypadku znaczna rola przypada ratownictwu medycznemu.
W naszej skromnej miejscowości przeszkoliliśmy wielu strażaków, gotowych nieść pomoc każdemu w potrzebie. Własnym kosztem zakupiliśmy dobrze wyposażony samochód sanitarny (karetka). Początkiem tego typu działalności był udział w zabezpieczaniu pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002roku. Tam 38 strażaków z Kurowa współorganizowało Szpital Polowy Nr 3, niosąc pomoc przybyłym do sanktuarium pielgrzymom. W czasie kolejnej wizyty, tym razem papieża Benedykta XVI również byliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej.  Największy sukces 2003roku, to udany start i zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym w Limanowej. Kolejny 2004 rok, to znów udany start i zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym w Krynicy. W kolejnych latach 2005 -2009 sami współorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Wchodzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy. Braliśmy udział w Mistrzostwach w ratownictwie za granicą tj. Ukraina w 2008r oraz Węgry -2010r.
Nasze zastępy brały także udział w zabezpieczaniu imprez masowych, pokazach ratownictwa i ćwiczeniach na szczeblu powiatu i województwa. Między innymi w 2004reprezentowaliśmy nasz powiat na ćwiczeniach wojewódzkich, które odbyły się na terenie Puszczy Niepołomickiej pod kryptonimem ” PUSZCZA 2004″.

Nasza jednostka od 2004 r została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego  oraz w tymże 2004 uzyskała status organizacji pożytku publicznego.

W jednostce tej szkolenie w zakresie medycznym zostały zainicjowane przez zawodowego ratownika druha Pieczarę Piotra, a w trakcie tych 10 lat wielu z młodych członków, którzy zaczynali przygodę z ratownictwem w OSP  Kurów zostało zawodowymi ratownikami lub strażakami. Byliśmy prawdopodobnie jednymi z pierwszych OSP w Polsce, które zajęły się ratownictwem medycznym i możemy się chlubić także tym faktem, że 4 lipca 2006r  w czasie pięknej pogody w ogrodach Ministerstwa Zdrowia premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz minister zdrowia Zbigniew Religa podpisali nową Ustawę o Ratownictwie Medycznym na tle naszej karetki. Premier i minister na ręce reprezentantów OSP Kurów złożył list gratulacyjny dla OSP Kurów, za wkład włożony w rozwój ratownictwa przedmedycznego w kraju i jego propagowanie w społeczności lokalnej.

Adam Henryk Szwed
OSP Kurów

 

Więcej w tej kategorii: Nowy nabytek OSP w Stryszawie »
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaStryszawaOSP Kurów wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy