Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 08 wrzesień 2016 12:04

Reprezentanci Stryszawy podczas dnia otwartego TVP Kraków!

Napisane przez

Telewizja Polska SA w Krakowie w duecie ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski zorganizowali dla widzów i sympatyków programu regionalnego TVP dzień otwarty. W tym roku imprezie towarzyszyły obchody 55-lecia Telewizji Kraków, a także 50-lecia kultowego serwisu informacyjnego, czyli telewizyjnej Kroniki. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Gmin Małopolski odbył się również III Konkurs Potraw i Wyrobów Regionalnych w formie plebiscytu telewidzów pod nazwą „Telewizja od Kuchni”.

Oba podmioty zaprosiły małopolskie gminy, reprezentowane m.in. przez Lokalne Grupy Działania, Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, stowarzyszenia i inne związki przedstawiające swoje wyroby do uczestnictwa w kiermaszu.

Stryszawa wykorzystała nadarzająca się do prezentacji lokalnego rzemiosła i wyrobów okazję i wraz z reprezentantami lokalnego środowiska artystów i rzemieślników wzięła udział w dniu otwartym TVP Kraków. Odwiedzający kiermasz mogli obserwować, jak używając tradycyjnych narzędzi i wzorów, przekazywanych jako sekret rodzinny z pokolenia na pokolenie można wykonać zabawki z drewna, bibuły czy wiązki siana.

Wśród promujących gminę Stryszawa znalazła się zafascynowana bibułkarstwem od 20 lat p. Zofia Kucia, która technik tego rzemiosła uczyła się na własną rękę. Jak sama mówi, inspiracji do tworzenia kolejnych dzieł szuka w babiogórskiej przyrodzie, kształcie kwiatów i dzikich roślin. Do Krakowa pojechał również p. Krzysztof Balcer, rzeźbiarz i twórca zabawek. Pasja, która siedzi w nim od najmłodszych lat pozwoliła mu wyspecjalizować się w rzeźbieniu w drewnie zabawek imitujących zwierzęta. Obecna była również p. Danuta Sałaciak, specjalistka od stryszawskich „rajskich” ptaszków. Techniki rzeźbiarskie, wyuczone dzięki wychowaniu w rodzinie o tradycjach artystycznych przekazuje kolejnemu pokoleniu – 15-letniej córce Joasi i 12-letniemu synowi Jankowi. W Krakowie swoje wybory wyplatane oryginalną techniką z siana i słomy zaprezentował również p. Jan Gałuszka. Wszystkie dzieła tworzone z wysuszonej trawy są całkowicie oryginalne, bazując na wyobraźni p. Jana.

Wystawy artystów ze Stryszawy cieszyły się dużym powodzeniem wśród odwiedzających dzień otwarty TVP Kraków.

 JoaZ

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaReprezentanci Stryszawy podczas dnia otwartego TVP Kraków!