Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 18 październik 2016 18:46

Fenomenalne obrazy Mikołaja Kastelika w stryszawskim GOK-u

Napisane przez

Prace artysty malującego ustami będzie można podziwiać już od 20 października

 

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza na wystawę unikatowego malarstwa Mikołaja Kastelika – artysty malującego ustami. Uroczysty wernisaż rozpocznie się 20 października o godz. 16:00, a prace wyjątkowego twórcy będzie można zobaczyć do 24 listopada.

 

Mikołaj Kastelik pochodzi z Rychwałdu w powiecie żywieckim, urodził się tam 5 grudnia 1964 roku ze znacznym stopniem niepełnosprawności – wadami wrodzonymi i niedowładem kończyn górnych i dolnych. Pan Mikołaj przeszedł w swoim życiu szereg operacji usprawniających jest funkcjonowanie, jednak ręce pozostały zupełnie niesprawne. Nie poddał się jednak swojej niepełnosprawności i był jednym z pierwszych członków grupy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gilowicach (1993-2006), gdzie pokochał malarstwo. Szybko opanował rozmaite techniki malarskie, a szczególnym uznaniem cieszą się jego akwarele. Swoje dzieła wykonuje wyłącznie ustami.

Wychował się wśród pięknych krajobrazów Beskidu Żywieckiego, stąd w jego twórczości głównymi tematami pozostają pejzaż i elementy przyrody: fauna i flora, a zwłaszcza kwiaty, ale także postacie świętych. Nie tworzy wiele, głównie dlatego, że lubi swoje prace szczególnie dopieszczać, przez to są nienaganne pod względem technicznym.

W 2006 roku ściśle współpracuje ze znanym wydawnictwem AMUN (Artyści Malujący Ustami i Nogami), którego jest stypendystą. Związek ten wspomaga swobodny rozwój niepełnosprawnych artystów poprzez wydawanie kalendarze i okolicznościowych kartek z reprodukcjami prac malarzy.

Prace pana Mikołaja znane są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Podczas swoich wernisaży demonstruje jak wygląda technika malowania ustami.

 

- GOK w Stryszawie serdecznie zaprasza na wystawę tak wyjątkowego artysty, jakim jest Mikołaj Kastelik - przekazuje dyrektor placówki, Renata Chudzik.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaFenomenalne obrazy Mikołaja Kastelika w stryszawskim GOK-u