Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 28 październik 2016 13:07

Uczcili swojego patrona przedstawieniem

Napisane przez

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie przypomnieli historię księdza prałata Henryka Znamirowskiego.

Na interesujące przedstawienie wystawione przez pedagogów i członków szkolnego koła teatralnego przybyło wielu rodziców, mieszkańców Stryszawy i okolic we wtorek, 25 października.

Szkoła z okazji dnia swojego patrona, a także piętnastej rocznicy nadania nowego imienia i 90. rocznicy święceń kapłańskich ks. Znamirowskiego postanowiła uczcić jego pamięć przedstawieniem, w którym zawarto również wątki związane z częstymi przyjazdami w Stryszawie kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wspólnie z odwiedzającym go Karolem Wojtyłą kursowali po okolicy. Przedstawienie było także okazją, aby przypomnieć tegoroczne Światowe Dni Młodzieży i powspominać te radosne chwile, gdy mieszkańcy gminy gościli w swych domach pielgrzymów z Polski i całego świata.

Ksiądz Znamirowski, choć urodzony w Starym Sączu został szybko po przybyciu do Stryszawy uznany za „swojaka”, pamiętał każdego z mieszkańców gminy, łatwo zawiązywał przyjaźnie z lokalną społecznością, która wkrótce pokochała go.

Jak czytamy w biogramie patrona szkoły, urodził się 19 stycznia 1902 roku w Starym Sączu. Żył i pracował 52 lata dla stryszawskiego środowiska jako duszpasterz parafii św. Anny. Pomógł ludziom przeżyć ciężkie lata okupacji hitlerowskiej i odnaleźć się w rzeczywistości powojennej. Był duchową siłą parafian.

Żył wśród ludzi i dla ludzi. Darzył szacunkiem każdego człowieka bez względu na przekonanie. Od narodzin, aż do śmierci był z mieszkańcami Stryszawy w ich najważniejszych momentach życia. Błogosławił wszystkich wstępujących w sakramentalny związek małżeństwa. Z radością przyjmował do społeczności Kościoła dzieci przynoszone do Chrztu Świętego. Uczył i wychowywał. Był gorącym patriotą. Podczas wieloletniej posługi przygotowywał swoich wiernych do odejścia oraz odprowadzał na miejsca wiecznego spoczynku. Przyświecało mu hasło: „Dobro przyjdzie do ciebie przez prawdę”.

Cichy, skromny, bezpośredni zawsze życzliwy każdemu. Swoją osobowością wskazywał na najistotniejsze wartości, które powinny cechować człowieka. Żadna bieda ludzka nie była mu obca, ani obojętna. Był wszędzie, gdzie zachodziła potrzeba. Skromność, pokora i służebna rola dla parafian wypełniały Jego życie. Dobra materialne nie miały dla Niego znaczenia. Jego postawa, modlitwa, służebność Bogu i wiernym były inspiracją wielu powołań kapłańskich w parafii. Wykazywał dbałość o powierzony Mu obiekt sakralny. Ilekroć zachodziła potrzeba przeprowadzał remonty i prace konserwatorskie świątyni. Żywo interesował się budową nowego Kościoła. Zawsze był wierny swemu powołaniu. Cichy, skromny, bezpośredni pozostał w sercach stryszawian i pamięci do dziś.

Jak mówi Dyrektor placówki, Alicja Zarywska- Sarlej:

- Osobowość naszego patrona pomaga nam w kształtowaniu właściwych postaw naszej młodzieży, a także w realizacji zadań wychowawczych. Nasza szkoła chce się kierować wartościami, które reprezentował ksiądz prałat Znamirowski. To przedstawienie pozwala je przypomnieć.

 

Informacje dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaUczcili swojego patrona przedstawieniem