Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 20 listopad 2016 12:56

Badacz historii Krzysztof Szpakowski w rozmowie z skawiczaninem Bronisławem Fickiem Wyróżniony

Znawca niemieckiego kompleksu Riese nakręcił część odcinka Depozytów III Rzeszy w Stryszawie.

Szpakowski, dziś najbardziej znany i najprężniej działający badacz Projektu Riese - największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945, podczas realizacji jednego z odcinków swojego dokumentalnego serialu Depozyty III Rzeszy pojawił się w Zawoi.

Co spowodowało przyjazd Szpakowskiego na ziemię suską? Badacz odnalazł bowiem w Skawicy Bronisława Ficka, leśnika, który po II wojnie światowej pracował w lasach Gór Sowich bezpośrednio na i wokół tajnego kompleksu. Ficek jako świadek poszukiwań systemu Riese był skłonny opowiedzieć, co w tamtym czasie zobaczył.

Kiedy skawiczanin przebywał w Górach Sowich w latach 60. miał możliwość obserwować liczne pozostałości po kompleksie Riese, w tym infrastrukturę kolei wąskotorowej, wiele poniemieckich stajni, systemy parowozowe i wiele innych. W tamtym okresie wielu pracujących na terenach, pod którymi kryje się tajemniczy kompleks miało okazję zaglądać nawet do sztolni przez wciąż otwarte wejścia. Bronisław Ficek wiele posiadanych na temat Riese informacji uzyskał dzięki rozmowom z osiadłymi w Polsce po działaniach wojennych Niemcami. Sam również odnalazł artefakty pohitlerowskie: talerze, sztućce, amunicję i wiele innych przedmiotów.

Ficek zna również historię rozpowszechnianą przez pewnego Niemca, osiadłego po wojnie w Polsce, który przekonywał, że był naocznym świadkiem, jak żołnierze hitlerowscy eskortowali dwie ciężarówki pełne kosztowności, których zawartość została ukryta w Górach Sowich.

Leśnik mówił także Szpakowskiemu o opowieściach miejscowych dotyczących tragicznych losów Polaków i Żydów, zmuszonych do pracy przy Riese. Wielu z nich zostało podobno żywcem zamurowanych w sztolniach kompleksu, a znaczna część zaangażowanych do katorżniczej roboty więźniów była prowadzona pieszo wprost do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

 

Odcinek był kręcony na terenie hotelu Beskidzki Raj w Stryszawie przy współpracy z naszą redakcją. Można go zobaczyć w serwisie Youtube.

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować  Panu Krzysztofowi Szpakowskiemu, bohaterowi odcinka Panu Bronisławowi Fickowi, a także właścicielom hotelu Beskidzki Raj za użyczenie obiektu do prac związanych z realizacją filmową.  

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaBadacz historii Krzysztof Szpakowski w rozmowie z skawiczaninem Bronisławem Fickiem