Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 15 grudzień 2016 16:13

Stryszawa. Odrestaurują „Dom zabawkarza” przy Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej

Napisał

Gmina Stryszawa pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach działania 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami na realizację projektu „Remont i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku gospodarczego w miejscowości Stryszawa”

Tak sam tytuł projektu mówi, że w jego ramach zostanie wyremontowany budynek gospodarczy, położony przy budynku leśniczówki, obecnej siedziby Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Obydwa obiekty wraz z działką wpisane są do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Odrestaurowany budynek gospodarczy będzie oddany do użytkowania Gminnemu Ośrodkowi Kultury na cele związane z promowaniem i zachowaniem dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim na działalność związaną z kultywowaniem tradycji zabawkarskich naszej Gminy. - Jest to tym bardziej ważne że zabawkarstwo susko-żywieckie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – mówi Rafał Lasek, wójt Stryszawy. 

W budynku planuje się utworzenie izby regionalnej tzw. „Dom zabawkarza”, gdzie zostaną wystawione eksponaty przedstawiające historię, tradycję wytwarzania zabawek drewnianych. Znajdzie się tu miejsce na wyeksponowanie starych wzorów zabawek. Na parterze będzie również sala w której przeprowadzane będą warsztaty twórcze m.in. związane z wytwarzaniem zabawek oraz mały punkt gastronomiczny. Na poddaszu budynku będzie sala wystawowa, konferencyjna o powierzchni 80m2. 

Inwestycja rozpocznie i zakończy się w przyszłym roku. Kosztować będzie 912 tys. zł, z których gmina w formie dotacji uzyskała 684,6 tys. zł (75 proc.) - Na konkurs wpłynęły 44 wnioski. W wyniku oceny złożonych wniosków pod względem formalnym, finansowym i merytorycznym do dofinansowania zakwalifikowało się 17 wniosków w tym nasz. Został bardzo wysoko oceniony – mówi Rafał Lasek.

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaStryszawaStryszawa. Odrestaurują „Dom zabawkarza” przy Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej