Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 15 maj 2017 12:44

Zabytkowy budynek gospodarczy odzyska blask.

Ogromnym sukcesem gminy Stryszawa zakończył się udział w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Małopolskiego na unijne dotacje na remont i restaurację małopolskich zabytków. Znalazła się w gronie 17 wnioskodawców, którym przyznano łącznie 23,7 min zł. Otrzymane ponad 684,6 tys. zł wyda na odrestaurowanie i zaadaptowanie na cele kulturalne zabytkowego budynku gospodarczego w Stryszawie.

Kilka lat temu gmina odrestaurowała położoną w Stry­szawie Górnej leśniczówkę. Odnowiony budynek stał się siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury oraz Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej. - Odrestaurowana leśniczów­ka jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych naszej gminy. Zarówno budynek, jak i jego otoczenie zmieniło się nie do poznania. Końcowy efekt psuje, mający niewątpliwie swoje piękno, ale jednak zniszczony budynek gospodarczy - mówi wójt Stryszawy, Rafał Lasek. Podkreśla, że zarówno dawna leśniczówka, jak i obiekt gospodarczy są wpisane do reje­stru zabytków województwa małopolskiego.

Gmina Stryszawa dostrzegała potrzebę odrestaurowania obiektu, ale nie chciała kosztami inwestycji w pełni obciążać własnego budżetu. W maju ubiegłego roku złożyła wniosek „Remont i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku gospodarczego w miejscowości Stryszawa" w ramach ogło­szonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego naboru na dofinansowanie z Funduszy Unii Europejskiej projektów z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami. Nabór ogłoszono w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020, Poddziałanie 6.1.1. Konkurencja była duża. - Wpłynęły 44 wnioski. Po ocenie formalnej, merytorycznej i finansowej, dofinansowanie przyznano na realizację tylko 17 z nich. Wniosek gminy Stryszawa znalazł się w punktacji ostatecznej na wysokim 8 miejscu - zauważa z dumą Rafał Lasek. Nie on jeden dostrzega, że dofinansowanie przyznano między innymi na zabezpieczenie ruin zamku w Ojcowie, rewitalizację zabytkowego Domu Ludowego im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, konserwację i remont obiektów zabytkowych Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu, czy odrestaurowanie Zamku Lipowiec i rozwój Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. - Widać, że nasz wniosek został bardzo dobrze napisany, a budynek gospodarczy należy do zabytków dużej klasy - mówi.

Wyniki konkursu ogłoszono pod koniec grudnia, ale umowę podpisano dopiero 24 lutego. Wynika z niej, że wartość robót wyniesie około 912 tys. zł, z których 75 proc. (ponad 684,6 tys. zł) gmina otrzymała w drodze dotacji. - Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie przeprowadzenie przetargu, w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji. Projekt będzie realizowany do końca 2017 roku. Planuje się, że obiekt zostanie oddany do użytkowania w połowie grudnia tego roku - zapowiada stryszawski wójt.


W odrestaurowanym budynku powstanie „Dom za-bawkarza" - miejsce, gdzie będą wystawione eksponaty przedstawiające historię i tradycję wytwarzania ludowych zabawek drewnianych. Znajdzie się tu również miejsce na wyeksponowanie starych wzorów zabawek. Na parterze budynku zaprojektowano także salę z przeznaczeniem na warsztaty twórcze, w tym warsztaty wytwarzania zabawek oraz mały punkt gastronomiczny, by osoby odwiedzające „Dom zabawkarza" mogły odpocząć przy kawie, herbacie i skosztować potraw regionalnych. Poddasze budynku o powierzchni 80 m2 stanie się salą wystawową, w której odbywać się będą także konferencje lub seminaria organizowane przez GOK w ramach Święta Zabawki Ludowej. - Prace budowlane, które zostaną wykonane w ramach projektu, wpłyną przede wszystkim na poprawę estetyki otoczenia, w którym znajduje się budynek. Obecnie ze względu na zły stan techniczny budynek jest wyłączony z użytkowania - mówi Rafał Lasek.

 

Projekt „Remont i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku gospodarczego w miejscowości Stryszawa" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Re­gionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.1 Ochrona i opieka nad zabytkami

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaZabytkowy budynek gospodarczy odzyska blask.