Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 07 czerwiec 2017 17:41

Lachowice. Będą chronić kościół parafialny

W związku z narastającymi w ostatnich tygodniach przypadkami podpaleń drewnianych budynków w naszej wsi i najbliższej okolicy, widzimy pilną potrzebę wzmożonej ochrony naszego kościoła parafialnego. W ostatnim czasie zostało podpalonych kilkanaście budynków na naszym terenie co wynika z informacji Policji i Straży Pożarnej.

5 czerwca o godz. 23:40 został podpalony drewniany dom przy drodze dojazdowej do naszego kościoła. Natychmiastowa reakcja Straży Pożarnej umożliwiła szybkie opanowanie pożaru i dzięki temu nie przeniósł się on na okoliczne zabudowania i kościół.

Ten fakt tym bardziej uzmysławia nam jak bardzo zagrożony jest nasz piękny drewniany zabytkowy kościół. Szczególne niebezpieczeństwo jest związane z godzinami nocnymi.

W tych dniach przy naszym kościele czuwają strażacy z OSP Lachowice. W kolejnych dniach musimy pełnić nocną wartę przy naszym kościele, aż do momentu ujęcia przez odpowiednie służby sprawców tych podpaleń.

W związku z tym prosimy ochotników, dorosłych mężczyzn, aby zgłaszali się do Sołtysa w celu wpisania się do harmonogramu pełnienia wart przy kościele – po dwie osoby na jedną noc w godz. od 21:00 do 5:00 rano.

Sprawcy podpaleń działają podstępnie i wiemy dobrze, że nawet najlepsze systemy przeciwpożarowe nie są w stanie zapobiec tragedii.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przypadki podpaleń miały ten sam przebieg działania, co wskazuje na tego samego sprawcę.

Tylko stała obecność w godzinach nocnych osób pełniących wartę, obserwujących teren kościoła, zadziała odstraszająco. Wtedy będziemy wszyscy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby nie doszło do najgorszego - do podpalenia naszego parafialnego kościoła.

Podobne warty funkcjonują obecnie przy innych drewnianych zabytkowych kościołach, m.in. w pobliskich Gilowicach warty nocne funkcjonują już od 15 lat.

W naszym przypadku jest to rozwiązanie tymczasowe, chociaż warty przy kościele były tradycją naszej miejscowości i chroniły go w trudnych czasach, np. podczas zawieruchy wojennej.

Już dziś serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzą na nasz apel i poświęcą swój wolny czas dla dobra i bezpieczeństwa naszego kościoła.

 

Sołtys Lachowic 

Grzegorz Krawczyk

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaLachowice. Będą chronić kościół parafialny