Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 20 lipiec 2017 15:35

Szlakiem papieskim przez powiat suski

18 lipca przy stacji PKP w Hucisku zawisła tablica upamiętniająca Papieża Jana Pawła II. Jest to pierwszy tego typu szyld na naszym terenie, powstały dzięki Stowarzyszeniu „Kolej Beskidzka” oraz Fundacji „Szlaki papieskie”.

 

Dla Karola Wojtyły, urodzonego w pobliskich Wadowicach, teren Beskidu Żywieckiego był bardzo bliski. W młodości podróżował beskidzkimi szlakami razem ze swoim bratem i ojcem, a także ze szkolnymi kolegami. Aby dotrzeć na miejsce, przyszły papież poruszał się koleją. Dlatego też zdecydowano się włączyć trasę między Suchą Beskidzką a Żywcem do „Szlaków papieskich”. Było to możliwe dzięki zgodzie Fundacji, która od 2003 roku opisuje miejsca i wytycza szlaki turystyczne odwiedzane przez Papieża Polaka. Pierwsza tablica upamiętniająca Jana Pawła II zawisła w Hucisku – miejscu, z którym łączy się ciekawa anegdota:

„W dniu 10 stycznia 1954 r. ks. Karol Wojtyła w towarzystwie pięciu przyjaciół ze “Środowiska” wyszedł na Leskowiec, a w dniu 21 stycznia wędrował na nartach z Huciska przez Jałowiec, Kiczorę, Magurkę do Suchej. W trakcie tej wędrówki złamał nartę i część wędrówki musiał odbyć, jadąc na saniach. W następnym miesiącu wędrował z krakowskimi fizykami po Beskidzie Wyspowym i po Gorcach. Tym razem trasa prowadziła przez Tymbark, Mogielicę, Jasień, do Rzek. Następnie narciarze przejechali pociągiem z Nowego Targu przez Suchą do Huciska, aby wyruszyć na kolejną wędrówkę. Z Huciska podeszli po ciężkim śniegu do Koszarawy i dotarli na nocleg do stacji turystycznej. Kolejnego dnia powędrowali na przełęcz Klekociny oraz na Halę Kamińskiego. Następnie przez Przełęcz Jałowiecką dotarli do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Kolejnego dnia na czczo, bo wówczas przed Mszą Św. post eucharystyczny obowiązywał od północy, wyruszyli w kierunku Zawoi. Na pobliskiej polanie późniejszy Ojciec Święty odprawił Mszę Św. w drzwiach szałasu, na ołtarzu zbudowanym z plecaków. Potem było śniadanie i zjazd nartostradą do Zawoi Widły.”
Źródło: Karol Życzkowski, Trasy narciarskie Ojca Św. w Polsce ( http://www.bibula.com/?p=1092)

Zapraszamy do Huciska, aby samodzielnie zapoznać się z trasą szlaków papieskich. A miłośnikom pieszych wędrówek polecamy również ścieżkę przyrodniczą imienia Kardynała Karola Wojtyły. Trasa liczy 4 kilometry i zlokalizowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, a przebiega z Targoszowa na Groń Jana Pawła II. Na jej odcinku znajduje się 10 tablic, które informują wędrowców o lokalnej przyrodzie oraz wspominają słowa Kardynała Wojtyły, wypowiedziane przez niego podczas pieszych podróży z młodzieżą.

Autor: Joanna Kosman

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaSzlakiem papieskim przez powiat suski