Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 02 październik 2017 08:19

Lachowice. Festiwal Nauki już za nami!

30 września w Lachowicach odbył się Festiwal Nauki. Była to świetna okazja zarówno do pogłębienia wiedzy, jak i dobrej zabawy dla dzieci i dorosłych. Na uczestników festiwalu czekały różnorakie atrakcje. Przed południem wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w wykładach w remizie strażackiej, a następnie w Szkole Podstawowej (byłym gimnazjum) uczestniczyć w warsztatach i oglądać przygotowane wystawy.

 

Festiwal rozpoczął się tuż po godzinie dziewiątej w remizie strażackiej w Lachowicach. Po uroczystym powitaniu, głos zabrał red. Wiktor Niedzicki. Wygłosił on wykład na temat, pod tytułem: „Spotkanie z jutrem”, podczas którego poruszył kwestie strojów ochronnych, nowych technologii, nowych źródeł światła, detektorów podczerwieni, polimerów i robotów. Wykonał także doświadczenie: zaprosił na scenę ochotniczkę, której przykleił plaster hydrożelowy, a następnie próbował go podpalić zapałką, na co plaster okazał się odporny. Wykład zakończył konkurs z nagrodami. Następnie młodzi naukowcy, dzięki swojej wiedzy na temat astrologii mogli wygrać mapki do obserwacji nieba i wysłuchać wykładu z tej dziedziny, przygotowanego przez Stowarzyszenie „Polaris”. Po krótkiej przerwie, wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu przygotowanego przez Mariusza Słowińskiego „Fala elektromagnetyczna w naszej codzienności” oraz „Robotyka dla każdego” wygłoszonego przez Nikodema Kastelika.

Następne zajęcia odbyły się w budynku Szkoły Podstawowej (byłego gimnazjum), gdzie na najmłodszych naukowców i ich opiekunów czekały bardziej praktyczne zajęcia. Można było wziąć udział  w lekcji muzealnej na temat „Ginących zawodów”, połączonej z warsztatami garncarskimi, prowadzonymi przez pracowników Muzeum Miejskiego z Suchej Beskidzkiej oraz obserwować niebo w Wirtualnym Obserwatorium Ciemnego Nieba, umieszczonym na hali sportowej. Oprócz tego, na wszystkich uczestników czekały takie atrakcje, jak przestrzenne kolorowanki rakiet, warsztaty komunikacyjne, podziwianie mikroświata i wystawy biologicznej, warsztaty zabawkarskie z malowania zabawek oraz budowa i wystrzeliwanie przygotowanych na zajęciach rakiet z pomocą opiekuna Koła Modelarskiego z Lachowic.

Joanna Kosman

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaLachowice. Festiwal Nauki już za nami!