Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 14 marzec 2018 16:31

Stryszawa. Promesa pozwoli ocalić cmentarz

W miesiącu październiku 2016 roku uaktywniło się osuwisko zlokalizowane poniżej cmentarza parafialnego w Stryszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie potoku Hucisko- skutkiem ruchu mas ziemi było w szczególności uszkodzenie kilkunastu grobów, ogrodzenia nekropolii oraz brukowanych alejek. Przedmiotowa nekropolia jest niezmiernie istotna z punktu widzenia całej wsi Stryszawa - jedyny cmentarz parafialny ulokowany na tym terenie przez ponad 100 laty służy dwóm parafiom: to jest od jego założenia Parafii Św. Anny w Stryszawie Górnej oraz od roku 1994 Parafii pw Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stryszawie Dolnej. W przypadku nie podjęcia prac zabezpieczających dalsza część cmentarza sukcesywnie będzie się przemieszczać w kierunku potoku.

Ewentualne zsunięcie mas ziemi do koryta potoku Hucisko, płynącego u podnóża skarpy osuwiska stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zabudowanych terenów przylegających do osuwiska, jak również położonych poniżej oraz infrastruktury komunalnej zlokalizowanej obok potoku Stryszawka (do którego wpada potok Hucisko).

Jeżeli do osunięcia mas i zablokowania spływu wód dojdzie podczas opadów deszczu wówczas zalany zostanie teren powyżej spiętrzenia, zabudowany budynkami mieszkalnymi oraz drogą powiatową prowadzącą w kierunku Zawoi. Po przerwaniu zatoru spływająca fala będzie niszczyła zabudowany teren położony poniżej, łącznie ze znajdującą się tamże infrastrukturą komunalną (oczyszczalnia ścieków, drogi, mosty). Dodatkowo realne jest uszkodzenie pozostałego mienia komunalnego zlokalizowanego obok potoku (drogi, mosty, wodociągi, sieć kanalizacyjna itp.).

Mając powyższe na uwadze Wójt Gminy wykonał dokumentację geologiczno- inżynierską oraz w 2017 roku pozyskał środki z budżetu Państwa w ramach usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych na sporządzenie dokumentacji budowlano- wykonawczej (w kwocie 44.000 zł), która po zatwierdzeniu przez służby Wojewody stanowiła podstawę do ubiegania się dofinansowanie właściwych prac zabezpieczających.

W dniu 21 lutego 2018 roku uzyskano pozwolenie na budowę dla zadania pod nazwą: Stabilizacja osuwiska Góry Kwakowej na osiedlu Sejkówka w Stryszawie celem zabezpieczenia infrastruktury komunalnej poprzez wykonanie palisady żelbetowej kotwionej za pomocą kotew gruntowych, a w dniu 12 marca Wojewoda Małopolski przekazał Gminie Stryszawa promesę przewidującą dofinansowanie przedmiotowych robót w kwocie do 1.050.000 zł (plus udział własny Gminy Stryszawa nie mniejszy niż 20% wartości zadania po przetargu). Obecnie trwają prace nad przygotowaniem przetargu na wykonanie robót, które powinny zostać zrealizowane oraz odebrane w bieżącym roku.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaStryszawa. Promesa pozwoli ocalić cmentarz