Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 08 czerwiec 2018 05:18

XXII Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie

Już od 22 lat trwa pielęgnowanie gminnej tradycji związanej z rękodziełem ludowym, jakim jest zabawkarstwo. Tematem przewodnim tegorocznego Święta Zabawki w Stryszawie były "klepoki" czyli ptaszki na kiju.

Przez 3 dni w Stryszawie każdy mógł uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach - od prezentacji szkolnych grup konkursowych poprzez występy kapel folklorystycznych, przez koncert byłej wokalistki legendarnego zespołu Lombard, ikony polskiej sceny rockowej Małgorzaty Ostrowskiej, a na kabarecie "Koń Polski" skończywszy. 

W piątek 1 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie "Domu Zabawkarza", któremu towarzyszyła konferencja „Zabawkarstwo żywiecko-suskie na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego". Miała ona na celu przekazanie wartości jakie płyną z tradycji zabawkarstwa. Przybyli oprócz wysłuchania okolicznych referatów,  mogli nacieszyć oko wystawą zabawek inspirowaną tradycyjną zabawką drewnianą pt. „Co cieszy projektanta?”.

Danie główne Święta Zabawki serwowano tymczasem na stadionie Jałowca. Wesołe miasteczko, ściana wspinaczkowa czy zawody runballowe wciągały dzieci w aktywną zabawę. Nie obyło się też bez pysznych regionalny potraw, które można było kosztować "do woli", lub może bardziej dobitniej - do "zapełnienia całkowitego brzucha".

Tradycyjnym punktem Święta Zabawki był konkurs na „Najlepiej prezentującą się grupę”. Jury pod przewodnictwem Dariusza Goryckiego z PZDR w Suchej Beskidzkiej przyznało następujące miejsca:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe):

I miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Kukowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie

 

W kategorii młodzieżowej (klasy gimnazjalne):

I miejsce- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach (kl. gimnazjalne)

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Krzeszowie (kl. gimnazjalne)

III miejsce – Zespół Szkoły i Schroniska Młodzieżowego (kl. gimnazjalne)

 

Impreza została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Małopolski.

Katarzyna Brańka 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaXXII Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie