Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 06:44

Stryszawa w biało – czerwonych barwach

Napisane przez
Stryszawa w biało – czerwonych barwach gdansk.gov.pl

GOK Stryszawa zaprasza do udziału w organizowanych wydarzeniach  pod hasłem: "Dla Niepodległej - cykl wydarzeń upamiętniających."

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie włączając się aktywnie w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości realizuje wspólnie z partnerami projekt pn. „Dla Niepodległej – cykl wydarzeń upamiętniających” dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Realizowane działania skierowane do szerokiego grona odbiorców mają charakter edukacyjny, kulturowy oraz artystyczny, przygotowujący do godnego celebrowania tego wyjątkowego dla Polski oraz Polaków jubileuszu ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową.

Głównym celem projektu jest edukacja patriotyczna społeczności i umocnienie więzi narodowych, regionalnych i lokalnych mających wpływ na utożsamianie się mieszkańców ze środowiskiem lokalnym tzw. "małych Ojczyzn". Historia Polski, jej długa droga do odzyskania niepodległości oraz obchody 100 rocznicy jej odzyskania, a także bogata historia Stryszawy i wyjątkowych ludzi z nią związanych uzasadnia potrzebę realizacji, wszystkich zaplanowanych wydarzeń w ramach tego projektu.

Wolna i niepodległa Polska jest niekwestionowaną wartością wspólną Polaków, dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców i odwiedzających nasze okolice do wzięcia udziału w planowanych wydarzeniach.

Niektóre wydarzenia, skierowane głównie do dzieci i młodzieży szkolnej już za nami.

Pierwszym wydarzeniem, otwierającym cykl była organizacja Gminnego Dnia Patriotyzmu, który odbył się 17 maja 2018 w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszowie. Polegała ona na przygotowaniu programu artystycznego, wystawy prac plastycznych wykonanych przez młodzież oraz turnieju wiedzy pn. "Rok dla Niepodległej – droga do wolności 1830-1918".

W sumie w realizację tego wydarzenia zaangażowało się45 uczniów klas gimnazjalnych, po 15 z każdej szkoły.

Uczestnicy GDP wraz z opiekunami wzięli następnie udział w tematycznej wycieczce edukacyjnej „Dziedzictwo kulturowo-historyczne Górnego Śląska”, która odbyła się 23 maja 2018. Zwiedzili oni kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach (Lista UNESCO, Pomnik Historii) oraz Radiostację Gliwicką (Pomnik Historii).

Drugim działaniem realizowanym w ramach projektu była organizacja "żywej lekcji historii" dla dzieci i młodzieży szkolnej, która odbyła się 5 czerwca br. w trzech szkołach gminy: Stryszawie, Lachowicach i Krzeszowie. Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zaprezentowała program pod tytułem "Ku niepodległej" - opowiadająca o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Była to forma warsztatu - wesołej lekcji historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe. Grupa wykorzystując stroje z epoki oraz repliki broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej interaktywnego wciągnęła uczestników do wspólnej zabawy.

Przed nami jeszcze bardzo ciekawe wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy, a mianowicie:

- Organizacja koncertu pt. "Dla Niepodległej" w ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Na koncercie, który odbędzie się już 8 lipca r. o godz. 17.00 w drewnianym zabytkowym kościele w Lachowicach zaprezentowane będą m.in. "Najstarsze polskie pieśni religijne” w wykonaniu artystów – muzyków Akademii Muzycznej w Krakowie.

- Organizacja Dni Otwartych (8,9 września br.) z bezpłatnymi warsztatami dla 100 osób w ramach "Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego" pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich", którego głównym organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (Oddział w Opolu).

- Organizacja gry terenowej (rodzaj konkursu) podczas jubileuszowej, piętnastej edycja Gwiaździstego Rajdu Górskiego Szlakiem kard. Stefana Wyszyńskiego związanej z życiem Prymasa i jego pobytem w Stryszawie, a także wydarzeniami z historii Polski związane  z dniem 17 września 1939 roku - agresji ZSRR na Polskę. Grę poprowadzi grupa rekonstrukcyjna.

- Organizacja uroczystego otwarcia wystawy pt. "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II", z okazji 40-rocznicy wyboru na papieża autorstwa Stanisława Pietrusy, rzeźbiarza pochodzącego ze Stryszawy. Uroczystemu wernisażowi będzie towarzyszył koncert zespołu „Pokolenie” z Zembrzyc (słowno-muzyczny montaż dla Jana Pawła II)

- Organizacja koncertu muzycznego o tematyce patriotycznej dla mieszkańców, który odbędzie 14 października br. Wystąpi zespół rockowy "Forteca" ze Szczyrku, który zaprezentuje repertuar z okresu od I i II wojny światowej aż do czasów "Solidarności". Cały koncert będzie z oprawą lektora i wizualizacją.

- O poszczególnych wydarzeniach Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie będzie informować na bieżąco. Szukajcie informacji, bierzcie udział i uczcijmy razem ten wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Źródło: UG Stryszawa

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaStryszawa w biało – czerwonych barwach