Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 21 wrzesień 2018 07:21

Jubileuszowy, XV rajd z grą terenową, wydarzeniem na 100-lecie odzyskania niepodległości

W poniedziałek, 17 września br. odbył  się jubileuszowy, XV Rajd Górski Szlakiem Kard. Stefana Wyszyńskiego. Na szczycie Jałowca (1111 m n.p.m.), na mecie rajdu spotkało się ponad 200 osób.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz z partnerami chcąc włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez  Polskę niepodległości zorganizował dodatkowo grę terenową pt. „Pamiętamy o bohaterach naszej niepodległości”. Do gry terenowej ostatecznie przystąpiło 5 drużyn, dla których organizatorzy przygotowali punkty zadaniowe.

Nad realizacją gry terenowej czuwała Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP im. mjr Józefa Kurasia ps. „Ogień” i 2 Szczep Drużyn Harcerskich „Horyzont” z Suchej Beskidzkiej, którzy też włączyli się aktywnie w obsługę tego wydarzenia. Zadania gry terenowej nie były łatwe: dotyczyły wiedzy na temat patrona rajdu- Prymasa 1000-lecia kard. S. Wyszyńskiego  i jego związku ze Stryszawą, agresji ZSRR na Polskę z 17września 1939r., walk niepodległościowych żołnierzy niezłomnych, ale też wymagały umiejętności udzielania pierwszej pomocy,  musztry, poruszania się z bronią etc. Najlepsze trzy drużyny to: „Witos”  z Zespołu Szkół im.  W. Witosa w Suchej Beskidzkiej, „Dziewczyny spod Jałowca” z  Zespołu Szkoły i Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie oraz  „Weterani” ze Szkoły Podstawowej  nr 2 w Stryszawie.

Po zakończonych zadaniach na uczestników czekał poczęstunek - kiełbaski, drożdżówki, napoje. Następnie ks. proboszcz Parafii św. Anny w Stryszawie poprowadził wspólna modlitwę w intencji Ojczyzny i Patrona rajdu, ogłoszono wyniki gry terenowej i wójt gminy Stryszawa - Rafał Lasek, wręczył dyplomy i nagrody najlepszym drużynom. Organizatorzy  podziękowali wszystkim partnerom za pomoc: Nadleśnictwu Sucha, Powiatowi Suskiemu,  Zarządowi Gminnemu OSP – jednostkom ze Stryszawy, Lachowic, Krzeszowa i Targoszowa oraz uczestnikom za udział w rajdzie, a w szczególności w wymagającej grze terenowej dzięki, której ta jubileuszowa edycja pozostanie na długo w pamięci. 

Nie lada gratka czekała na uczestników na zakończenie rajdu, a była to rekonstrukcja pacyfikacji wsi w Polsce powojennej przeprowadzona przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych ZP im. mjr Józefa Kurasia ps. „Ogień”.

Organizacja gry terenowej była możliwa dzięki dofinansowaniu, które Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie pozyskał na realizację projektu pn.: "Dla Niepodległej - cykl wydarzeń upamiętniających."

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaStryszawaJubileuszowy, XV rajd z grą terenową, wydarzeniem na 100-lecie odzyskania niepodległości