Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 31 październik 2018 06:53

Koło pomnika przyrody ma być bezpiecznie

Jak podał suski magistrat, "zakończyły się prace służące ochronie drzewa z gatunku Wiąz górski znajdującego się przy ul. Mickiewicza, naprzeciwko Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, uznanego za pomnik przyrody. Końcem września podczas silnego wiatru złamał się konar drzewa".

Na wniosek burmistrza Suchej Beskidzkiej radni podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów ratujących cenne historycznie drzewo.

-Opracowanie projektu uchwały poprzedzone było ekspertyzą dendrologiczną, przygotowaną przez inspektora i rzeczoznawcę w zakresie ochrony i pielęgnacji drzew pana Przemysława Janusza. W opracowanym operacie dendrologicznym wskazano na konieczność usunięcia posuszu, w tym martwych, chorych i zagrażających bezpieczeństwu gałęzi, obniżenia korony oraz wzmocnienia drzewa przy zastosowaniu specjalnych wiązań elastycznych i statycznych, które pozwolą na odciążenie bardzo rozłożystych konarów. Prace prowadzone były przez wykwalifikowanych specjalistów z uprawnieniami do wykonywania tego typu prac, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z ustawą o ochronie przyrody - czytamy w komunikacie suskiego ratusza.

Jak podają urzędnicy, w przeciągu 5 kolejnych lat przeprowadzane będą sukcesywnie prace pielęgnacyjne prowadzące do przebudowy korony drzewa w celu poprawienia statyki i zapobiegnięcia rozłamaniu pnia co ma spowodować ochronę przed uszkodzeniami suskiego pomnika przyrody.

 

źródło: UM Sucha Beskidzka

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaKoło pomnika przyrody ma być bezpiecznie